AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MATURA 2014. "Potop" i "Wesele" na otwarcie.

DATA: 5 maja 2014 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
    Kaliscy maturzyści w większości uznali egzamin z języka polskiego za łatwy (fot. Marcin Ostajewski)
    - Poszło dobrze - to najczęstsze odpowiedzi na pytanie o pisemny egzamin z języka polskiego. W poniedziałek 1621 uczniów kaliskich szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło Maturę 2014. Pierwszego dnia pisali m.in. wypracowanie dotyczące "Wesela" lub "Potopu".

    Egzamin rozpoczął się o godz. 9.00. Na napisanie pracy zdający mieli 170 minut, choć sporo osób opuszało sale znacznie wcześniej. Wśród uczniów najlepszego kaliskiego ogólniaka ponował optymizm. Młodzież z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu przyznaje, że matura ich nie zaskoczyła. - Nie było specjalnie trudno, choć z ostateczną oceną poczekajmy do ogłoszenia wyników - mówili trzecioklasiści z "Kopca"

     

    Podczas poniedziałkowej części egzaminu z języka polskiego należało odpowiedzieć na pytania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Podstawą do tego zadania był zamieszczony w arkuszu tekst o miłości, zawierający fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego. W drugiej części abiturienci musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Pierwszy dotyczył "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Należało opisać w nim zachowanie i stany emocjonalne bohaterów drugiej części "Trylogii". - Temat był bardzo przystępny. Nie było problemu z napisaniem pracy - mówi Patrycja Gerlich z III LO.

    Maturzyści, którzy nie najlepiej czują się w pozytywistycznej prozie, częściej wybierali "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Pisząc pracę na ten temat należało porównać stanowiska Gospodarza i Poety wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.

    We wtorek pisemna matematyka, a potem język obcy i przedmioty dodatkowe. W Kaliszu największą popularnością w tej grupie cieszą się geografia (tu nie ma zaskoczenia) oraz biologia i chemia (większe zainteresowanie w porównaniu z poprzednimi latami). Łącznie te trzy egzaminy będzie zdawać ponad tysiąc kaliskich maturzystów. Więcej niż połowa tej grupy wybrała poziom rozszerzony. - Coraz więcej osób decyduje się na egzamin z bilogii i chemii, bo coraz popularniejsza staje się medycyna - przyznaje Bartosz Urbański, który sam będzie zdawał oba te przedmioty na poziomie rozszerzonym. - Mogę zaryzykować stwierdzenie, że praca włożona w przygotowanie do rozszerzeń jest sto razy większa niż w podstawy. Ale jestem przekonany, że warto się przyłożyć - dodaje Urbański. 

    Marcin Ostajewski

    Komentarze

    Najczęściej odwiedzane

    The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
    For a better experience, please consider using this application with a supported browser.