AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SZTUKA: Kaliscy wykładowcy prezentują

DATA: 17 grudnia 2013 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  "Formacja idei" to tytuł wystawy firmowanej przez czwórkę wykładowców Pracowni Rzeźby WPA UAM. Ekspozycję można oglądać w kaliskim Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”.
  To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć rzeźby Beaty Sobczyk, Lidii Głazik, Marii Podskarbi-Hebisz i Andrzeja Jocza – czwórki artystów -pedagogów, których, w przedmowie do katalogu wystawy, nazwano „Formacją idei”.
   
  Dr Lidia Głazik zdecydowała się na prezentację trzech rzeźb wielkoformatowych i dwóch mniejszych. Jej organiczno-liryczne prace noszą czasami zaskakujące tytuły, które pchają rozmyślania w stronę sztuki nadrealno-symbolicznej.

  Dr hab. Maria Podskarbi-Hebisz, która od października kieruje Pracownią Rzeźby, pokazuje złożoną z kilkunastu elementów instalację ceramiczną „Myśli nieodgadnione, myśli tajemne”. - Wyrasta ona z myśli egzystencjalnych, z dojmującego odczucia kruchości losu człowieka – mówi artystka. - Zadedykowałam ją zmarłemu w tym roku rzeźbiarzowi, mojemu koledze, Wiesławowi Andrzejowi Oźminie.

  Prof. Andrzej Jocz zaś umieścił na wystawie trzy rzeźby wyrosłe, oczywiście, z idei sztuki autonomicznej, potwierdzające akceptację świata form organicznych, ale pokazujące rozwój twórczej osobowości rzeźbiarza. Są to prace z różnych okresów – jedna, „Blok – pierwszy wygenerowany AUTONOMIZM”, pochodzi z 1972 roku. „W sumie na  przestrzeni dwudziestu jeden lat (z mego punktu widzenia) – pisze w przedmowie do wystawy prof. Jocz - stworzyliśmy  jednolity front ideowo-artystyczny opierając swą dydaktykę na obiektywizacji procesu nauczania, czerpiąc wiedzę z genealogii sztuki współczesnej, tam gdzie ona inspiruje się przyrodą”.

  Warto zwrócić uwagę, że efekty działań Pracowni Rzeźby można na co dzień podziwiać w różnych miejscach Kalisza: u zbiegu ulic Młynarskiej i Górnośląskiej, przy klubie „pod Muzami”, w okolicach uczelni oraz na korytarzach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego.
    
  Ekspozycja w "Wieży Ciśnień" potrwa do połowy stycznia.

  sth

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.