AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PODRÓŻE. Święta na wszystkich kontynentach

DATA: 25 grudnia 2020 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Dzieci w Ghanie dostają na święta, podobnie jak ich rówieśnicy na innych kontynentach, słodycze.

  Boże Narodzenie jest po Wielkanocy najważniejszym świętem chrześcijan. Obecnie jednak ma ono charakter globalny, a w niektórych miejscach świata typowo komercyjny. Jak wyglądają święta w pięciu odmiennych kulturowo krajach leżących na różnych kontynentach pisze anglista Bartosz Olender.

  Ghana - fufu z ziemniaków i bananów

  Święta Narodzenia Pańskiego są dla wielu Ghańczyków jedną z najważniejszych uroczystości religijnych. Na święta przygotowuje się fufu (kluski m.in. ze słodkich ziemniaków i bananów) z zupą, ryż z kurczakiem i duszone mięso kozy. Większość ghańskich chrześcijan idzie do kościoła 25 grudnia. Po nabożeństwie rozpoczyna się śpiewanie kolęd i tańce. Natomiast dzieci dostają specjalną importowaną czekoladę i ciastka od ,,bożonarodzeniowego Ojca” znanego w Polsce jako Mikołaj. Składa się również życzenia. W języku ludu Akan, który jest najbardziej popularny na południu Ghany, słowo ,,Afishiapa” oznacza to samo co zwrot ,,Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku”. W odpowiedzi na nie mówi się ,,Afinko meto yen” - ,,Obyśmy zobaczyli się w następnym roku”. 


  Australia - kolędy przy świecy

  Boże Narodzenie w Australii przypada w środku lata, przy temperaturze około 30-35 stopni C. Obchodzi się je tam w stylu angielskim. Św. Mikołaj nie przychodzi 6 grudnia, tylko w Boże Narodzenie. Nie ma też wieczerzy wigilijnej. Typowo australijskim zwyczajem jest „Carols by Candellight”, kiedy to wieczorem, w wigilię Bożego Narodzenia, do okolicznych parków schodzą się całe rodziny z całej okolicy i wszyscy razem śpiewają kolędy przy blasku świec. 


  Stany Zjednoczone - podarunki w skarpetach

  Amerykańskie święta są kolorowe, wesołe i rozśpiewane. Dość popularne są tam przyjęcia organizowane podczas Świąt Bożego Narodzenia, na które zaprasza się przyjaciół i znajomych. Już kilka tygodni przed świętami zaczyna się kupowanie prezentów, wieszanie świątecznych dekoracji, a nawet ubieranie choinki. W Polsce jest ona zwykle ubierana w wigilię, natomiast Amerykanie właściwie w ogóle nie obchodzą wigilii. Nie przestrzegają też żadnego postu. Najbardziej uroczystym momentem świąt jest obiad rodzinny spożywany 25. grudnia. Bardzo ważnym elementem tradycji bożonarodzeniowej w tym kraju jest obdarowywanie się prezentami. Są one układane pod pięknie ubraną choinką. Mniejsze podarunki wkłada się natomiast do specjalnych skarpet z wyszytymi imionami ich właścicieli. Sklepy, zwłaszcza z zabawkami, przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie. Jeśli chodzi o śpiewanie i słuchanie kolęd, to można je usłyszeć dosłownie wszędzie.


  Brazylia - samba, procesje i petardy

  Sposób obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w Brazylii związany jest z porą roku, ponieważ przypadają one w najgorętszym okresie brazylijskiego lata, w czasie szkolnych wakacji i wyjazdów urlopowych. Świętowanie narodzin Chrystusa wygląda też bardzo różnie w różnych regionach tego wielkiego kraju. Na południu Brazylii dominują zwyczaje przyniesione przez osadników z Portugalii, Włoch, Niemiec, Austrii, Polski czy Ukrainy. Znany jest więc tam tradycyjny żłóbek (Presépio), śpiewanie kolęd (cantos natalinos), dekorowanie dachów domostw i przydomowych ogródków światłami oraz motywami związanymi z narodzinami Dzieciątka. Nocna msza św. - Missa do Galo - gromadzi tłumy wiernych, którzy po celebracji świętują jeszcze do rana w gronie rodzinnym. Świerkowe choinki znane z tradycji nordyckich, zastąpione są przez araukarie (drzewa iglaste) lub bananowce w doniczkach. Często spotyka się także choinki sztuczne, oblepione pianką imitującą śnieg. Znany jest św. Mikołaj, którego Brazylijczycy nazywają z francuska Papai Noel. W niektórych domach wprowadzono zwyczaj przygotowywania drobnych prezentów dla osób, które zostały wcześniej wylosowane - amigo secreto. Na stołach królują potrawy z indyka i innego drobiu oraz pieczona na ruszcie wołowina - to tradycyjne churrasco. W środkowej i północnej Brazylii można spotkać elementy przyniesione przez kolonizatorów portugalskich. Mieszkańcy tych regionów lubują się w przygotowywaniu inscenizacji narodzin Zbawiciela z udziałem Świętej Rodziny, pasterzy, aniołów i innych postaci (Pastorinhas) oraz procesji folklorystyczno-religijnych (Folia de Reis), wspominających wędrówkę Mędrców ze Wschodu, poszukujących nowo narodzonego Dziecięcia, aby złożyć Mu hołd i podarunki. Wszystkiemu towarzyszy bardzo rytmiczna muzyka, kolorowe stroje i odgłosy eksplodujących petard. Na stołach dominują potrawy portugalskie, przygotowane z suszonych ryb (bolinhas de bacalhao) oraz bardzo słodkie desery, np. rabanda, przyrządzana z białego pieczywa moczonego w mleku i cukrze lub miodzie z cynamonem. 


  Tajlandia - renifery pod palmami

  Tylko niewielki procent mieszkańców Tajlandii to chrześcijanie, zatem Boże Narodzenie nie jest tu świętem oficjalnym. Ze względu na to, że Tajlandię o każdej porze roku odwiedzają szerokie rzesze turystów z całego świata, a ponadto jest to kraj miłujący się w barwnych świętach i festiwalach - mamy szansę zasmakować tu iście świątecznej atmosfery. Tropikalny klimat nie wadzi temu, aby w okresie przedświątecznym obsługa hotelowa powitała nas w mikołajowych czapkach, tajskie galerie handlowe rozbłysły tysiącami lampek, pomiędzy palmami wyrosły drzewka choinkowe, a na ulicach zamieszkały anioły i renifery. To typowo zachodnie święto w pełnej krasie wkroczyło na tereny Azji Południowo-Wschodniej. Tajowie rozumieją znaczenie Bożego Narodzenia i chętnie przyłączają się do świętowania. Najwięcej gości odwiedza Tajlandię właśnie w czasie świąt, więc wiele hoteli i restauracji organizuje w tym czasie specjalne uroczystości. W polskiej ambasadzie tego kraju można zjeść typowe dla naszej kuchni potrawy, takie jak śledź w śmietanie czy bigos. Bartosz Olender

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.