AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

Las Winiarski

  .

  Podstawowe informacje

  Przeglądając plany miast polskich nietrudno zauważyć, że Kalisz jest w gronie tych, które w swoich granicach administracyjnych posiadają najprawdziwsze tereny leśne. Zielone płuca grodu nad Prosną zwane Lasem Winiarskim znajdują się we wschodniej jego części, a obszar ich sięga blisko 220 ha. Może wielkość lasku nie jest zbyt imponująca ale trzeba uczciwie przyznać, że jest on dla aktywnych mieszkańców Kalisza rzeczą trudną do przecenienia. 

  Wiemy kiedy i jak powstał Las Winiarski, wszak uczą tego nas od najmłodszych lat na lekcjach o przyrodzie i środowisku. Wiemy też, kiedy został włączony w granice administracyjne miasta. To doniosłe wydarzenie miało miejsce w roku 1976, podczas poszerzania miejskiej zony. W tym samym roku rozpoczęto na południowym krańcu lasu, na przepływającej nieopodal Pokrzywnicy, budowę sztucznego zbiornika zwanego szumnie Jeziorem Pokrzywnickim. Prace te trwały około trzech lat, a Kalisz oprócz zabezpieczenia przed zagrożeniem powodziowym, zyskał kolejne miejsce do rekreacji, uprawiania sportów wodnych i nie tylko. Około 200 metrów od brzegu zalewu wzniesiono otoczoną lasem stanicę harcerską. Położona w doskonałym punkcie, wyposażona we wszystko co potrzebne do zorganizowania udanego biwaku, służy kaliskiemu hufcowi do dnia dzisiejszego.

   

  Przez Las Winiarski, zwany też żartobliwie przez Kaliszan z racji sąsiedztwa zakładów spożywczych „Laskiem Buliońskim”, poprowadzono dwie linie kolejowe. Pierwsza, ta ważniejsza, która jest obecnie linią kolejową nr 14, łącząca Łódź Kaliską ze stacją Forst (Lausitz) w Niemczech, powstała na początku ubiegłego wieku wraz z powołaniem do życia Kolei Warszawsko-Kaliskiej. Na linii tej funkcjonuje przystanek Kalisz Winiary, gdzie zatrzymują się (jeszcze) pociągi osobowe. O przebrzmiałej świetności tego trochę zapomnianego miejsca świadczą zabudowania, w których mieściły się niegdyś kasy biletowe i poczekalnia. Druga linia kolejowa, to nieużywana od początku transformacji ustrojowej, jednotorowa, niezelektryfikowana, o długości 2,5 km, biegnąca całkowicie w lesie, linia kolejowa łącząca stacje: Kalisz Winiary i Winiary Fabryka. Swego czasu wykorzystywano ją do przewozu produktów i surowców i była ona swoistym oknem na świat dwóch winiarskich zakładów, fabryki przetwórstwa spożywczego „Winiary” oraz nieistniejącego zakładu ceramiki budowlanej. 

   

  W części północnej lasu, od strony dzielnicy Winiary, również znajdują się ciekawe obiekty. Odnaleźć tu możemy należącą onegdaj do właścicieli Winiar, wiekową willę myśliwską. Obecnie w połowie jest ona zamieszkała przez osoby prywatne, w drugiej części mieści się Klub Myśliwski. Kolejnym obiektem jest oznakowane miejsce pamięci narodowej. Podczas okupacji, ówczesny podkaliski las był świadkiem zbrodni dokonywanych przez hitlerowców na mieszkańcach Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. W miejscu egzekucji, na początku lat 60-tych, wzniesiono betonowy obelisk z płytą informacyjną. Trzecim obiektem jest Leśne Centrum Edukacyjne „Las Winiarski”, otwarte 25 września 2009 roku. W skład tej wyjątkowej „szkoły” wchodzi zlokalizowana w budynku leśniczówki sala edukacyjna. Przystosowana jest ona do prowadzenia teoretycznych zajęć związanych z przyrodą. W bezpośrednim sąsiedztwie leśniczówki znajduje się 2 hektarowy obszar lasu, specjalnie zagospodarowany, z licznymi instalacjami dydaktycznymi, przeznaczony do dalszej edukacji przyrodniczej na wolnym powietrzu. Całość uzupełniają: blisko 3 - kilometrowa ścieżka przyrodnicza poprowadzona leśnymi duktami oraz biegnąca po części równolegle z nią 4 - kilometrowa, oznakowana trasa przeznaczona dla amatorów biegania, czy też rowerowych wycieczek. Przy ścieżce przyrodniczej odnaleźć możemy ponad 30 tablic dydaktyczno - informacyjnych, z których dowiemy się np. jak długo śpią ptaki, jak odróżnić dąb od sosny, na co obszarom leśnym gajowy, czy też jak długo rośnie las i co mu zagraża.   


  Andrzej Drewicz


  Źródła : 

  - www.kalisz.poznan.lasy.gov.pl

  - www.fluidi.pl

  - Stanisław Małyszko „Majątki Wielkopolskie. Tom VI. Powiat Kaliski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.