AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TRIDUUM PASCHALNE. Dziś Wielki Piątek

DATA: 30 marca 2018 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Dziś Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Chrześcijanie przeżywają mękę i śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa. W kościele katolickim to czas żałoby i pokuty. Tego dnia w wielu miastach odbywają się Drogi Krzyżowe.
  W Wielki Piątek w kościołach nie ma mszy świętych, ale odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Tradycja obchodzenia Wielkiego Piątku rozpoczęła się w starożytnej Jerozolimie. Tego dnia wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a później przy grobie Chrystusa, by adorować drzewo Krzyża.
   
  Wielki Piątek jest uznawany jako Dzień Krzyża. Po południu w świątyniach katolickich odprawiana jest uroczysta Liturgia Męki Pańskiej. Sprawujący liturgię wchodzą do kościoła w ciszy. Przed ołtarzem leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się z podziałem na role opis Męki Pańskiej według św. Jana.
  Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego, gdzie przenosi się Najświętszy Sakrament. W wielu kościołach trwa też nocna adoracja, a w miastach odbywają się Drogi Krzyżowe. Wiernych obowiązuje w Wielki Piątek ścisły post.
  (jav)
   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.