AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ŚWIĘTO MIASTA: Pawlik: Częściowo czuję się kaliszaninem

DATA: 7 czerwca 2014 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Włodek Pawlik odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza z rąk prezydenta Janusza Pęcherza i przewodniczącego RM Radosława Kołacińskiego (fot. Marcin Ostajewski)
  Włodzimierz Pawlik oficjalnie Honorowym Obywatelem Kalisza. Kompozytor nagrodzonej statuetką Grammy suity "Night in Calisia" odebrał tę godność podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Święta Miasta. - Teraz na pytanie, czy jestem z Kalisza, będę odpowiadał: częściowo tak - wyjawił artysta.

  Pochodzący z Kielc muzyk jest jednym z współautorów największego muzycznego sukcesu Kalisza. Nagrodzona statuetką Grammy suita jazzowa "Night in Calisia", która powstała na zamówienie miejskich władz z okazji jubileuszu 1850-lecia lokacji miasta, rozsławiła gród nad Prosną na cały świat. W podziękowaniu samorządowcy postanowili uhonorować kompozytora najważniejszym miejskim wyróżnieniem. - To się nawet filozofom nie śniło, a tym bardziej mnie. Jeszcze w grudniu, po nominacji do Grammy, nie sądziłem, że historia z "Night in Calisia" znajdzie taki finał. A najciekawsze, że to jeszcze nie koniec, bo wokół tego projektu cały czas się mnóstwo dzieje - mówi Pawlik. - Cieszę się z tej nagdrody, bo to właśnie to miasto zainspirowało mnie do napisania tej muzyki. Nie ukrywam, że towarzyszy mi wzruszenie, ponieważ pierwszy raz spotyka mnie taki zaszczyt - dodawał. 

   

  Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza nadano również Bronisławowi Komorowskiemu. Prezydent RP ma odebrać wyróżnienie osobiście podczas sierpniowych uroczystości upamiętniających setną rocznicę zburzenia miasta. 

   

  Doroczną nagrodą Miasta Kalisza za rok 2013 uhonorowano z kolei Piotra Tomankiewicza, założyciela i prezesa fundacji "Nowa Nadzieja", która zajmuje się pomocą dzieciom niepełnosprawnym, głównie dotkniętych autyzmem. - To uhonorowanie ostatnich pięciu lat pracy wszystkich, którzy tworzą tę fundację. Nowa Nadzieja dziś to już niemal korporacja, ponieważ opiekujemy się grupą ponad 250 dzieci w dwóch ośrodkach w Poznaniu i w Warszawie. Ponadto mamy prężnie działający ośrodek kompleksowej terapii oraz funkcjonujący od roku nowatorski w skali kraju ośrodek kompleksowej diagnozy autyzmu. To wszystko we współpracy z amerykańskim ośrodkiem w Portland - wylicza Tomankiewicz, który przyznaje, że kwotę ponad 30 tysiecy złotych, którą przyznali mu miejscy rajcy, przeznaczy na sprawy związane z działalnością "Nowej Nadziei". 

   

  Podczas piątkowej sesji wręczano również odznaki Zasłużony dla Miasta Kalisza oraz Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Pełną listę laureatów prezentujemy poniżej.


  Honorowy Obywatel Miasta Kalisza
  Bronisław Komorowski, prezydent RP

  Honorowy Obywatel Miasta Kalisza
  Włodek Pawlik

  Laurci Odznaki Zasłużony dla Miasta Kalisza
  Adam Klocek
  Waldemar Kuberacki
  Mieczysław Arkadiusz Woźniak

  Nagroda Miasta Kalisza za 2013 rok
  Piotr Tomankiewicz

  Wyróżnieni Odznaką Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza
  Pułkownik Danuta Kalaman
  Cyprian Kościelniak
  Eugenia Pastuszek
  Aurelia i Piotr Sieraszewscy
  Stefan Szymczak
  Poseł Mariusz Witczak 

  (ost)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.