AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MAREK JUREK: Z sympatią patrzymy na Andrzeja Dudę

DATA: 2 marca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Marek Jurek, fot. Łukasz Wolski

  - Wyraźnie widać jak kandydatura Bronisława Komorowskiego słabnie - mówi Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej w rozmowie z Łukaszem Wolskim. Poseł do Parlamentu Europejskiego przyjechał w sobotę do Kalisza na prelekcję „Silna Polska dla cywilizacji życia”.

  Czy to jest pierwsza Pana wizyta w Kaliszu?

  - Nie, w Kaliszu mam wielu przyjaciół i wielokrotnie tu przyjeżdżałem. Między innymi do kaliskiego Sanktuarium Świętego Józefa. W tym kościele wziął ślub Piotr Tryjanowski, mój asystent, a potem uczestnik zespołu, który otrzymał pokojową nagrodę Nobla za upowszechnianie wiedzy na temat globalnego ocieplenia.

   

  Kogo poprze Prawica Rzeczypospolitej w wyborach prezydenckich?

  - Jeszcze jesteśmy przed rozmową na temat naszego poparcia i udziału w tej kampanii wyborczej, ale w sympatią patrzymy na Andrzeja Dudę. To jest najbliższy nam kandydat. W wielu kwestiach, które podnosi Andrzej Duda, już udzieliłem mu poparcia. Mówię to na przykład o propozycji wykorzystania planu Jeana-Claude'a Junckera dla modernizacji polskiego górnictwa, czy po atakach na jego osobę po wypowiedziach na temat jego solidarności w kwestii sytuacji na Ukrainie.

   

  Czy jest szansa, że kandydat PiSu wygra w pierwszej turze?

  - Wynik wyborów zależy od wyborców. W moim przekonaniu jest on zupełnie otwarty. Myślę jednak, że będzie druga tura. Wyraźnie widać jak kandydatura Bronisława Komorowskiego słabnie. Widzę niesnaski w łonie partii rządzącej. Dlatego jak słyszę, że wiceminister Siemoniak mówi o prezydencie Komorowskim „kandydat Platformy Obywatelskiej”, to jest wyraźny sygnał, że PO widzi w urzędującym prezydencie tylko kandydata swojej partii, nikogo więcej. Wyraźnie widać, jak jego poparcie spada i myślę, że w tych wyborach dojdzie do drugiej tury.

   

  Kogo poprze Prawica Rzeczypospolitej w wyborach parlamentarnych?

  - Od marca 2012 roku działamy w ramach strategicznego porozumienia z Prawem i Sprawiedliwością. To porozumienie będzie obowiązywać do 2020 roku i będziemy je realizować jeszcze w następnych wyborach parlamentarnych i w całym kolejnym cyklu wyborczym, który nastąpi w przyszłości.

   

  Czy Polska powinna wysłać wojsko na Ukrainę?

  - Polska powinna zrobić wszystko, żeby nie doszło do ataku Rosji na kolejne państwo. Od początku tego konfliktu mówiłem, że konieczne są polityczne kroki odstraszające Rosję. Mam tu na myśli choćby przyjęcie Gruzji do przymierza atlantyckiego albo zdecydowane wzmocnienie obrony Łotwy i Estonii. Jeżeli Zachód pokaże, że wspiera Ukrainę, że jest gotów przeciwdziałać agresji rosyjskiej, to może powstrzymać dalszą agresję rosyjską i sprowokowanie wojny w Europie. Oczywiście powinniśmy brać udział we wspólnych przedsięwzięciach sojuszu. Mówimy tu jednak o obserwatorach, czy instruktorach, bo nie chodzi o obecność wojska.

   

  Jak powinna wyglądać silna Polska według Marka Jurka?

  - To jest Polska, która przede wszystkim ma przyszłość demograficzną, to jest Polska, której podstawą jest rodzina, to jest Polska, która broni ładu moralnego w edukacji, w polityce kulturalnej, która przekazuje swoją kulturę chrześcijańską. Silna Polska, to jest Polska budująca opinię chrześcijańską w Europie i odbudowująca zagrożoną dzisiaj solidarność środkowoeuropejską. Polska silna to Polska rozwijająca przedsiębiorczość, bo to jest jedyna droga, żeby zwiększać liczbę miejsc pracy i zagwarantować zatrzymanie emigracji, a potem jej odwrócenie. Silne państwo to nie jest państwo, które zagraża komukolwiek, czy sąsiadom. Silne państwo jest jak silny człowiek, czyli człowiek, który decyduje o sprawach wpływających na naszą przyszłość.

  Łukasz Wolski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.