AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KOŚCIÓŁ. Wierni obchodzą Wielki Czwartek

DATA: 13 kwietnia 2017 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  "Ostatnia Wieczerza", fot. pl.wikipedia.org

  W Wielki Czwartek Kościół katolicki obchodzi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Wierni przygotowują się do Wielkanocy, czyli do najważniejszych w roku liturgicznym Świąt.

  Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Pańskiego. Dzisiaj dla wiernych Kościoła katolickiego kończy się okres Wielkiego Postu, a zaczynają się obchody pamiątki męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Na rozpoczęcie czwartkowych modlitw biją dzwony w kościele, ale tuż potem w kościołach milkną zarówno dzwony jak i organy, a używa się tak zwanych kołatek.

   

  W kościołach odbywa się tylko jedna uroczysta Msza św. sprawowana wieczorem. Jest to tak zwana Msza Wieczerzy Pańskiej. Natomiast w kościołach katedralnych dodatkowo w godzinach rannych odprawiana jest przez biskupa diecezjalnego Msza Krzyżma. W czasie jej trwania święcone są oleje przeznaczone do namaszczeń w czasie chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W czasie jej trwania odbywa się także odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

   

  Podczas modlitwy w niektórych kościołach odbywa się również obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Po nabożeństwie Wielkiego Czwartku Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy adoracji, zwanej „Ciemnicą”. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż i obrusy. Gest ten symbolizuje odarcie z szat Chrystusa oraz opuszczenie go przez bliskich.

   

  Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym. Świętowanie zakończy się nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.