AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

Park nad Krępicą

  .

  Podstawowe informacje

  rodzaj miejsca
  park

  Tereny nad rzeczką Krępicą to dla wielu mieszkańców grodu nad Prosną miejsce szczególne. Popularna "struga" przez lata była miejscem schadzek, wagarów, pierwszych kontaktów z „tanim winem”, miłośników pieczonych nad ogniskiem kiełbasek i nie tylko. Na te dość dzikie i niezagospodarowane tereny osiedla Korczak, w końcu lat 90. ubiegłego wieku, parol zagięła Iwona Urbanowska. W głowie tej znanej i szanowanej kaliskiej radnej zakiełkowała myśl o „ucywilizowaniu” i przybliżeniu uroków Krępicy szerszej rzeszy mieszkańców naszego miasta. 

   

  Park nad Krępicą, to 2,5 hektarowy obszar położony na prawym brzegu tejże rzeczki, „wciśnięty” pomiędzy osiedlową zabudowę, ciągnący się praktycznie od ulicy Poznańskiej do ulicy Stanczukowskiego. W październiku 2000 roku odbyła się tutaj uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod założenie parku, a posadzonej wówczas pierwszej z lip nadano na cześć pomysłodawczyni zieleńca, imię „Iwona”. Ciekawostką jest fakt, że udział w planowaniu przestrzennego zagospodarowywania nowopowstałego parku, wzięli studenci Wydziału Architektury Krajobrazu Wyższej Szkoły Zawodowej z zaprzyjaźnionego z Kaliszem Erfurtu. Pod okiem Wolfganga Schwarza, osoby odpowiadającej w stolicy Turyngii za tereny zielone, powstało 45 prac, porządkujących wirtualnie przestrzeń nad Krępicą. Jak łatwo się domyśleć, z uwagi na brak środków finansowych, żaden z projektów w życie wcielony nie został. 

   

  Pomimo trudności park nad Krępicą założono. Sukcesywnie sadzono drzewa i krzewy, wytyczono alejki i postawiono ławki. Jak podkreślała w wywiadach Iwona Urbanowska, park nad Krępicą to owoc determinacji wielu mniej lub bardziej anonimowych ludzi zaangażowanych w jego powstanie. Do dnia dzisiejszego zasadzono tu około 300 drzew liściastych i iglastych oraz około 1700 krzewów, dzięki czemu teren ten śmiało pretendować może do miana parku dendrologicznego. Niektóre z posadzonych drzew posiadają własne imiona np. „Bogumił”, czy „Halina”, o czym informują stosowne tabliczki z adnotacjami: jak ma na imię drzewo, z jakiej okazji imię nadano i kto drzewo posadził.  

   

  Choć od kilkunastu lat tereny nad Krępicą ku uciesze mieszkańców pięknieją, to niestety nadal nie mają oficjalnego statusu parku. Pomimo starań mieszkańców osiedla Korczak, o powołaniu do życia kolejnego w mieście zieleńca i nadania mu imienia Iwony Urbanowskiej, stosownych decyzji brak. Co więcej, obszar ten zagrożony jest budową polderów przeciwpowodziowych w ramach planowanej regulacji Krępicy na odcinku od Biskupic do rzeki Prosny.  

   

  Na zakończenie warto wspomnieć, że tereny Krępicy służyły kaliszanom już w średniowieczu. Według źródeł, w wieku XVI istniała gdzieś na Korczaku, wzniesiona na Krępicy grobla piętrząca wodę, skąd rurociągiem (odpowiednio drążonymi pniami drzew) dostarczano wodę do miasta. Najstarsza wzmianka o kaliskich wodociągach ma pochodzić z roku 1543. Wiadomo też, że w roku 1574 rurociąg z Krępicy położyć miał mistrz z Nakła, Jakub Szymała. Warto tu wspomnieć, że powstałe w Kaliszu w końcu XVI wieku Kolegium Jezuickie, w roku 1600 uzyskało dostęp do świeżej wody, poprowadzonej z Krępicy osobnym wodociągiem.

   

  Andrzej Drewicz

   

  Źródła:

   

  - „Kalisia nowa” nr 10-11/2005

  - „Leksykon Kaliski”, Władysław Kościelniak

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.