AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Rusza druga edycja Budżetu Obywatelskiego

DATA: 1 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Od lewej: Grzegorz Sapiński (prezydent Kalisza) i Piotr Kościelny (wiceprezydent), fot. Łukasz Wolski

  Podział na zadania ogólnomiejskie i lokalne, zapewnione pieniądze dla każdego osiedla oraz możliwość głosowania przez Internet - to niektóre ze zmian w Budżecie Obywatelskim na rok 2016. Od piątku można zgłaszać propozycje zadań. 

  Od 3 lipca przez miesiąc każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 16 lat będzie mógł zgłaszać propozycje zadań w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Podobnie, jak w ubiegłym roku, do rozdysponowania jest 5 milionów złotych z przyszłorocznego budżetu miasta. - Ucinamy wszystkie spekulacje, że coś się nie odbędzie, bo odbędzie się wszystko. Kwota 5 milionów złotych też zostanie - zapewnia Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Przygotowując regulamin Budżetu Obywatelskiego nie zapomnieliśmy o żadnym osiedlu. Ani o największym, ani o najmniejszym.

  Nad przygotowaniem regulaminu, który określa zasady składania propozycji zadań do wykonania w ramach Budżetu Obywatelskiego, ich weryfikacji oraz samego głosowania pracował powołany przez Sapińskiego zespół, który tworzyła zarówno strona samorządowa, jak i społeczna. Stronę Miasta reprezentowali: Anna Durlej, Ewelina Dudek, Katarzyna Wawrzyniak, Rafał Janiak, Dagmara Pokorska, Marcin Pługowski, Krzysztof Ziental oraz Agata Kaźmierczak. Natomiast społeczną stronę Kalisza stanowili: Halina Marcinkowska, Andrzej Pawlak, Waldemar Kupny, Marek Kubisiak, Mikołaj Pancewicz i Robert Trzęsała.

   

  Kwota 5 milionów złotych podzielona została na dwie części. Na zadania ogólnomiejskie przeznaczone zostanie ponad półtora miliona złotych (1.530.000 zł), a jedno zadanie nie może kosztować więcej niż 510.000 złotych. Pozostałe 3.470.000 złotych podzielone będzie na zadania lokalne w ramach 26 osiedli i sołectw, które znajdują się w obrębie Kalisza. W tym przypadku poszczególne jednostki otrzymały  limity kwoty i tak osiedle Dobro, sołectwa Dobrzec, Sulisławice i Sulisławice Kolonia będą miały do zagospodarowania po 70 tysięcy złotych,  osiedla Chmielnik, Majków, Ogrody, Piskorzewie, Piwonice, Rajsków, Rogatka, Rypinek, Szczypiorno, Winiary i Zagorzynek po 120 tysięcy złotych, a osiedla Asnyka, Czaszki, Dobrzec P, Dobrzec W, Kaliniec, Korczak, Śródmieście I, Śródmieście II, Tyniec, Widok oraz XXV-lecia po 170 tysięcy złotych.

   

  Kolejną zmianą jest obowiązek podania konkretnej lokalizacji propozycji zadania (na przykład park, ulica, czy instytucja) - o ile zadanie ma charakter inwestycyjny lub remontowy. Pod każdą propozycją zadania musi być także lista co najmniej 10 podpisów. - To nie jest wysoki próg, a zależy nam na choćby minimalnej weryfikacji społecznej tych propozycji - wyjaśnia Grzegorz Sapiński. - Dzięki temu już na samym początku jest możliwe rozpoczęcie dyskusji nad pomysłami, które później mają być wybierane w głosowaniu.

   

  W czasie głosowania kaliszanie będą wybierać maksymalnie sześć propozycji - trzy zadania ogólnomiejskie i trzy zadania lokalne. Mieszkańcy nie będą musieli głosować na propozycje dotyczące tylko osiedli, na których mieszkają, ale na zadania obejmujące różne osiedla. Każdy mieszkanieć będzie mógł zagłosować tylko raz. Uprawniony do głosowania będzie każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat.  Nowością jest, że poza punktami wyznaczonymi punktami, głos będzie można oddać także drogą internetową za pośrednictwem strony www.kalisz.pl

   

  Informacjie odnośnie realizacji zeszłorocznych zadań, a także dotyczące tegorocznego głosowania znaleźc można na samorządowej stronie dotyczącej Budżetu Obywatelskiego:  www.bo.kalisz.pl (regularmi Budżetu Obywatelskiego 2016 znajduje się w zarządzeniu Prezydenta Miasta Kalisza z 30 czerwca).

   

  Harmonogram prac związanych z Budżetem Obywatelskim 2016:
  3 lipca - 3 sierpnia 2015, zgłaszanie propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego
  3 lipca - 31 sierpnia 2015, weryfikacja zgłoszonych propozycji
  do 2 września 2015, ogłoszenie listy propozycji zadań do Budżetu Obywatelskiego, które zostaną poddane pod głosowanie oraz listy propozycji zadań odrzuconych z podaniem uzasadnienia
  14 - 20 września 2015, głosowanie nad propozycjami zadań do Budżetu Obywatelskiego
  28 września 2015, ogłoszenie wyników głosowania.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.