AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Błachowicz: nie burzcie zabytkowej kamienicy

DATA: 2 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Maciej Błachowicz protestuje przeciwko planom zburzenia "gołębnika"

  Przeciwko planom zburzenia zabytkowej kamienicy przy ul. Górnośląskiej 71 protestuje kaliski historyk i regionalista Maciej Błachowicz.

  Należąca do miasta zabytkowa kamienica u zbiegu Górnośląskiej i Dworcowej od lat niszczeje. Nikt nie chce jej kupić, z uwagi na wysoki koszt remontu. Ostatnio pojawiły się pomysły, żeby budynek zburzyć, a w jego miejscu zorganizować parking. Przeciwko takim planom protestuje historyk  Maciej Błachowicz, który w tej sprawie napisał list do prezydenta Grzegorza Sapińskiego.

  - Z dużym zaniepokojeniem przyjmuję wiadomość, że władze miasta dążą do zburzenia budynku przy ul Górnośląskiej 71  (tzw. „gołębnika”) w Kaliszu - pisze Błachowicz. - Obiekt pochodzi z ważnego okresu historii Kalisza tj. odbudowy po 1914 r.  Posiada wartość historyczną, artystyczną i naukową tj. spełnia wymogi zabytku. Jest również wpisany do gminnej ewidencji zabytków (lp. 686).

  Zburzenie takiego budynku jest rozwiązaniem prostym ale najgorszym z możliwych. Utrata substancji zabytkowej jest nieodwracalna więc bezpowrotnie zuboża miasto. Owszem istnieją sytuacje gdy likwidacja jest niezbędna ale muszą one być poprzedzone dokładną analizą. W ochronie zabytków samorządy powinny upowszechniać najlepsze wzorce i dawać przykład innym właścicielom.

  Rozumiem, że opisywana kamienica z braku środków nie może zostać teraz wyremontowana, nie ma na nią nabywcy i w tej postaci szpeci ale jako badacz historii Kalisza absolutnie nie godzę się na „rozwiązywanie” problemu zrujnowanych zabytków poprzez zabiegi o pozwolenie na wyburzenia. Fachowe prace restauratorsko – konserwatorskie wydobędą duże walory artystyczne kamienicy nr 17.  Godząc się czasowo z  nieestetycznym wyglądem należy skupić się na tym aby obiekt nie stanowił zagrożenia lub zbyć go za kwotę symboliczną z zabezpieczeniem uszanowania zabytkowego charakteru budynku. Cały czas mam nadzieję, że Pana działania w kwestii naszego dziedzictwa okażą się bardziej skuteczne niż poprzednich włodarzy miasta.

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.