AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Księża ostrzegali przed dopalaczami

DATA: 6 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - Wykorzystam każdą okazję, aby uświadamiać mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego, jak groźne są dopalacze - mówi Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu, prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła

  O skutkach zażywania dopalaczy i przyczynach, dla których młodzi ludzie sięgają po te używki, mówili w niedzielę księża w kościołach na terenie Kalisza i powiatu kaliskiego.

  O zagrożeniach związanych z zażywaniem dopalaczy pracownicy kaliskiego Sanepidu informują podczas spotkań w ratuszu, pogadanek w szkole, na komendzie policji, w czasie otwartych spotkań z mieszkańcami, organizowanymi przez rady osiedlowe, a ostatnio nawet w kościołach. Właśnie w niedzielę księża w Kaliszu i powiecie kaliskim odczytali list Andrzeja Wojtyły, dyrektora kaliskiego Sanepidu i ks. Jacka Andrzejczaka, dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej.

   

  Poniżej prezentujemy list Andrzeja Wojtyły i ks. Jacka Andrzejczaka:

  Jedynie wspólne działanie instytucji społecznych, kościelnych, szkół, a przede wszystkim rodziców pozwoli nam zmniejszyć popyt na zażywanie dopalaczy. Dopalacze są zażywane zazwyczaj przez młodzież pozostawioną samą sobie bez opieki i nadzoru rodziców. Osoby od nich uzależnione nie znajdują wspólnego języka z rodzicami, nie mają oparcia w rodzinach, nie mogą realizować swoich zainteresowań, odczuwające pustkę w swoim życiu. Dlatego też zwracamy się do rodziców by poświęcali więcej uwagi swoim dzieciom i rozmawiali o ich problemach. Kłopoty rodzinne, brak kontaktu i rozmów z rodzicami powodują, że młodzi ludzie chętnie sięgają po te substancje. Często eksperymenty z dopalaczami kończą się tragicznie, gdyż przygoda z dopalaczami to tak jak spacer ze śmiercią pod rękę.

  Dotychczasowe rozwiązania wprowadzone przez rząd są mało efektywne i łatwe do obejścia przez producentów i dilerów dopalaczy. Łatwy zarobek skłania ich do stosowania różnych sposobów obchodzenia prawa. Właściciele obiektów, wynajmujący pomieszczenia, w których odbywa się proceder sprzedaży dopalaczy, często kierują się zwykłą chęcią zysku, nie licząc się ze skutkami. Apelujemy o podjęcie wspólnych działań na rzecz propagowania negatywnych skutków zażywania dopalaczy. Od tego zależy zdrowie młodego pokolenia i ład moralny Polaków.

  To naprawdę poważny problem, który będzie narastał. Jedynie ścisła współpraca niemal wszystkich instytucji może przynieść efekty. Niezmiernie ważne jest również uświadomienie ludziom, jakie zagrożenie niosą dopalacze, dlatego postanowiłem wykorzystać dosłowne wszystkie możliwości, by ostrzegać przed konsekwencjami i skutkami ich zażywania. Gdy więc pojawiła się inicjatywa ks. Jacka Andrzejczaka, nie miałem najmniejszych wątpliwości, że trzeba ją wykorzystać.

  Odczytanie ostrzeżenia w kościołach zbiegło się w czasie z wejściem w życie nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Od 1 lipca 114 tzw. dopalaczy, będzie traktowanych jak narkotyki. Za ich posiadanie i obrót będzie więc można trafić nawet do więzienia. To jednak teoria - nowelizacja była przygotowywana przez dwa lata. W tym czasie producenci dopalaczy zmienili ich skład chemiczny, by do produkcji używać substancji, które nie znajdują się na zakazanej liście. - Dlatego ta nowelizacja to dla mnie kompletne nieporozumienie - mówi Andrzej Wojtyła. - Powiem więcej, to tylko pozorne działanie, które nie tylko rozwiąże problemu, ale dodatkowo będzie kosztowne dla podatników.  Sanepidy w całej Polsce będą znów badać skład chemiczny w swoich laboratoriach, chociaż już dzisiaj można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że zarekwirowane dopalacze nie będą zawierały substancji zakazanych. Rząd walczy więc z podażą, zamiast podjąć działania by ograniczyć popyt na dopalacze. Odnoszę wrażenie, że te działania wręcz służą rozwojowi rynku dopalaczy, a prawo jest tak konstruowane, żeby rynek dopalaczy mógł się bez przeszkód rozwijać.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.