AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Co dalej z terenem po starym cmentarzu żydowskim?

DATA: 13 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  .

  Co kilka lat powraca sprawa starego cmentarza żydowskiego przy Nowym Świecie. Po kwietniowych rozmowach miasta ze stroną żydowską wydawało się, że kwestia zostanie zamknięta. Jak się jednak okazuje, porozumienia wciąż nie ma, a władze Kalisza otrzymały nowe wsparcie.

  W czerwcu miało zostać podpisane porozumienie władz Kalisza z Gminą Wyznaniową Żydowską w sprawie oddania przedstawicielom środowisk żydowskich obszaru między ulicami Handlową, Skalmierzycką i Nowy Świat. W tym miejscu był stary cmentarz. Obecnie w miejscu pochówków znajdują się między innymi boisko i budynki mieszkalne. O takim porozumieniu mówiono w kwietniu, kiedy odbyło się spotkanie nowych władz samorządowych ze środowiskami żydowskimi. Jak ustalili obecni i dawni właściciele miejsca, budynek Ośrodka Szkolno-Wychowawczego miałby zostać wyburzony, a teren boiska uporządkowany. Natomiast znajdujące się w tym miejscu budynki dawnego internatu oraz blok mieszkalny, w którym mieszkają emerytowani nauczyciele ośrodka byłyby użyczone miastu na 30 lat, z możliwością jego przedłużenia.

   

  Jednak władze Kalisza wycofały się ze wstępnych ustaleń. - Po weryfikacji stanu faktycznego i prawnego tej sprawy, uwzględniając interes społeczny mieszkańców, uznaliśmy, że zawarcie ugody w treści przygotowanej przez poprzednie władze miasta jest niedopuszczalne - powiedział w czerwcu wiceprezydent Piotr Kościelny. - Nie może być zgody na to, żeby do gminy żydowskiej wróciły nieruchomości zabudowane. Według przedstawicieli strony żydowskiej powinno zostać tu utworzone miejsce pamięci o kaliskich Żydach. - Zgodnie z żydowskim prawem, teren cmentarza nie może być użytkowany w inny sposób. To miejsce święte, może być tam tylko cmentarz - mówiła w kwietniu Halina Marcinkowska, członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. - Mam nadzieję, w przyszłości powstanie tam skwer pamięci. W połowie czerwca radny Krzysztof Ścisły zaprezentował film „Konflikt”, który w latach 90-tych zrealizowała Telewizja Polska. Jest on relacją z rozmów w sprawie zwrotu tego terenu, jakie prowadzili przedstawiciele Żydów z Wojciechem Bachorem, ówczesnym prezydentem Kalisza.

   

  Deklarację o wstrzymaniu podpisania ugody popierają między innymi Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci, Kongres Nowej Prawicy Kalisz, Solidarna Polska Kalisz i ONR Brygada Wielkopolska, którzy wystosowali oświadczenie:

  Kalisz dnia 13.07.2015 r.

   

  Oświadczenie

  Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, którą Prezydent Miasta Kalisza Pan Grzegorz Sapiński przekazał w poprzednim tygodniu mediom oraz mieszkańcom Kalisza. Pan Prezydent oficjalnie zapewnił nas, że nie podpisze porozumienia ze stroną żydowską w sprawie terenu pomiędzy ulicami Nowy Świat i Handlową, do których roszczenia zgłaszają środowiska żydowskie.

  Decyzja ta zgodna jest z obowiązującym w Polsce prawem oraz z interesem społecznym mieszkańców Kalisza. W związku z tymi nieuzasadnionymi roszczeniami państwo polskie poniosło wielomilionowe nakłady przy przeniesieniu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na ulicę Kordeckiego oraz na jego adaptację w nowym miejscu. Jak dowiedzieliśmy się z projekcji filmu „Konflikt” zaprezentowanego przez radnego Krzysztofa Ścisłego, pierwotne roszczenia dotyczyły terenu części boiska, a więc około 0,5 hektara w centrum miasta. Z czasem roszczenia te urosły do ponad 3 hektarów, a więc do: budynku po ośrodku szkolno-wychowawczym, budynku pogotowia ratunkowego oraz bloków mieszkalnych. Sporny teren wyrokiem Sądu został przekazany na rzecz skarbu państwa i właścicielem tego terenu jest miasto Kalisz.

  Pragniemy poinformować, że prezydent oraz radni po naszej interwencji stanęli na gruncie zabezpieczenia żywotnych interesów mieszkańców miasta. Władze miasta w tej sprawie mogą liczyć na pełne poparcie ze strony kaliskich środowisk patriotycznych, wolnościowych i narodowych.

  Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci
  Kongres Nowej Prawicy Kalisz
  Solidarna Polska Kalisz
  ONR Brygada Wielkopolska

   

  Na początku 2015 roku Kalisz w drodze zasiedzenia nabył teren starego cmentarza żydowskiego. Decyzja sądu otworzyła drogę do negocjacji w kwestii przekazania tych terenów gminie żydowskiej. Pod koniec czerwca, na rozprawie przed Komisją Regulacyjną ds. Gmin Żydowskich władze miasta wystąpiły o odrzucenie wniosku o zwrot tego miejsca. Działająca w Polsce od 1997 roku Komisja Regulacyjna postanowiła, że w ciągu 30 dni musi zostać wypracowana i podpisana nowa ugoda. Komisja odzyskuje nieruchomości lub odszkodowania za mienie zabrane w PRL. Od jej decyzji nie ma odwołania.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.