AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PŁYWANIE. Biskup blisko medalu w Glasgow

DATA: 27 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Kaliszanin Patryk Biskup (w górnym rzędzie od prawej) podczas MŚ w Glasgow.

  570 pływaków z 70 krajów wzięło udział w Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych, które rozegrane zostały w szkockim Glasgow.

  W składzie liczącej 11 osób na tę imprezę reprezentacji Polski znalazł się Patryk Biskup, zawodnik Klubu Sportowego Niepełnosprawnych Start Kalisz. 17-letni uczeń kaliskiego IV Liceum Ogólnokształcącego mimo tego, że jest jeszcze juniorem i był to jego debiut w imprezie tej rangi, zaprezentował się w tych zawodach bardzo dobrze. Już pierwszego dnia kaliski pływak z trzecim czasem awansował do finału na swoim koronnym dystansie 100 m stylem grzbietowym. W finałowym starcie Biskup po zaciętej walce zajął ostatecznie 4 miejsce, a do zdobycia brązowego medalu zabrakło mu zaledwie 0,15 sek. - Warto podkreślić, że poziom tego biegu był bardzo wysoki i wyrównany, a pierwszych pięciu zawodników dotknęło ściany w przeciągu jednej sekundy - twierdzi Maciej Siemianowski, klubowy trener zawodnika.

  Po dwóch dniach przerwy Patryk wystartował w konkurencji 100 m stylem motylkowym. - Udział w tym biegu potraktowaliśmy jako przetarcie przed następnymi startami a mimo to udało się uzyskać wynik zbliżony do rekordu życiowego - mówi Siemianowski. Kolejny finał, w którym wystartował kaliszanin to 400 m stylem dowolnym. Jest to najdłuższy dystans dla pływaków niepełnosprawnych. Po zaciętej walce Biskup zajął 7 miejsce, pokonując kolegę z reprezentacji Mateusza Bartnika z Lublina i potwierdzając, że jest obecnie najlepszym zawodnikiem w grupie S9 w Polsce.

  Ostatniego dnia mistrzostw rozegrana została konkurencja 200 m stylem zmiennym. - Patryk potwierdził wysoką formę poprawiając o 68 setnych sekundy swój własny rekord Polski - twierdzi Siemianowski. - Uzyskany wynik nie dał mu jednak awansu do serii finałowej. Podsumowując wszystkie starty naszego zawodnika w Mistrzostwach Świata w Glasgow trzeba je uznać za bardzo udane. Może zabrakło tej przysłowiowej „wisienki na torcie” w postaci medalu, ale Patryk nabierał ze startu na start doświadczenia i pewności siebie w rywalizacji z najlepszymi. Potwierdzone wynikami zostały też trzy minima paraolimpijskie. - Wyniki Patryka Biskupa są najlepszym występem kaliskiego pływaka niepełnosprawnego od ponad 20 lat - mówi Beata Sysiak, prezes KSN Start. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się zdobyć medal na Paraolimpiadzie Rio.

  Przygotowania do zawodów możliwe były dzięki środkom finansowym uzyskanym z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Urzędu Miasta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu. Podziękowania należą się także dyrektorowi Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji Mirosławowi Przybyle za zapewnienie należytych warunków do treningu. Treningi sekcji pływackiej Startu rozpoczną się po wakacjach. (jav)

   

  Uzyskane wyniki Patryka Biskupa w MŚ w Glasgow
  4 miejsce - 100 m stylem grzbietowym (1:05.39)
  7 miejsce - 400 m stylem dowolnym (4:35.78)
  13 miejsce - 200 m stylem zmiennym (2:29.05)
  100 m stylem motylkowym (1:09.58)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.