AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KONKURS. "Miasto 44" w Heliosie. Lista laureatów

DATA: 30 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  "Masto 44" w czwartek o godz. 18 w Kinie Helios

  "Miasto 44" Jana Komasy w najbliższy czwartek do obejrzenia w Kinie Helios. Mamy dla Was bilety.

  Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury czy młodzieńczej lekkomyślności - taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec - oficer Wojska Polskiego - zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak - kiedy tylko nadarza się okazja - wstępuje w szeregi Armii Krajowej. Do konspiracji wciąga go Kama (Anna Próchniak), sąsiadka z kamienicy na warszawskiej Woli, z którą przyjaźni się od dziecka. Dziewczyna skrycie kocha się w Stefanie, mając nadzieję, że po wojnie będą razem. Ale to za sprawą spotkania z subtelną i wrażliwą Biedronką (Zofia Wichłacz) Stefan zazna smaku pierwszej, młodzieńczej miłości. Jednak Stefanowi i Biedronce nie jest dane zbyt długo cieszyć się wzajemnym zauroczeniem.

  „Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70-ciu laty. To zostawiamy historykom. Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.

  Seans: czwartek 30.07, godz. 18.00. Film wyświetlany w ramach projektu "Kultura Dostępna" - cena biletu 10 zł.

   

  Mamy dla Was cztery bilety na czwartkowy seans. Aby je zdobyć podajcie tytuł swego ulubionego filmu z powstaniem w tle. Najciekawsze propozycje nagrodzimy.

   

  Zaproszenia otrzymują: Agnieszka Stanik, Adam Staszak, Damian Klimiński i Piotr Szumert. Gratulacje! Bilety do odebrania przed seansem w kasie kina.

  (red)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.