AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

BŁACHOWICZ: Puszka Pandory i nienawiść

DATA: 28 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Czy słuszne jest po ponad pół wieku zwracać komukolwiek zabraną własność?

  Gdy chodzi o sprawy tak zawiłe jak własność kaliskiego cmentarza żydowskiego przy ul. Nowy Świat pozostawiam to specjalistom reprywatyzacji.

  Tak naprawdę pytanie postawiłbym inaczej – czy słuszne jest po ponad pół wieku zwracać komukolwiek zabraną własność? Wiem „prawo własności jest święte” tyle, czy minione krzywdy powinno się wynagradzać nowymi krzywdami? Czy niesprawiedliwości historii nie dotykały na różny sposób nas wszystkich? Jak oddać utracone na wojnie życie ? Czy jest ono mniej święte niż prawo własności? Dziś pytania te są zresztą czysto retoryczne - mimo braku ustawy reprywatyzacyjnej pewna część potomków dawnych właścicieli odzyskuje mienie. Są wśród nich też ludzie, którzy po prostu skupili dawne roszczenia.

  Decydując się na takie zwracanie kamienic, pałaców i dworów otworzyliśmy prawdziwą puszkę Pandory. Skoro jednak puszka jest otwarta, bądźmy konsekwentni pamiętając że w uczciwym państwie obowiązuje równość wszystkich ludzi wobec prawa. Nie ma znaczenia czy są oni Żydami, muzułmanami czy katolikami. Podobnie nie ma znaczenia czy chodzi o Kościół katolicki, Gminę żydowską czy Związek ateistów. Jeśli wg jakiejś zasady zwracamy majątek Kościołowi, wg tej samej zasady powinniśmy zwrócić dawną własność gminie ewangelickiej czy właśnie żydowskiej. Czy zasada równości jest spełniona w przypadku cmentarza? Czy w ogóle jest w Polsce respektowana, czy też są równi i równiejsi? Mam spore wątpliwości. Jak jest w tej konkretnej sprawie jak już napisałem nie wiem. Jestem za to pewien, że ludzkim szczątkom należy się szacunek.

  Jest jednak inne bardzo niepokojące zjawisko - wzrastająca fala internetowego antysemityzmu. Niestety również wśród młodych ludzi, którzy Żyda widzieli może na obrazku. Tylko jedna próbka tego, nazwijmy rzecz po imieniu szamba: “Żydzi należą tak do państwa, którego są obywatelami, jak tasiemiec jest obywatelem pacjenta – to jak nazwiemy rządzących Polską?” Kiedy czytam te okropności jest mi jako Polakowi i kaliszaninowi wstyd. Jeśli bolą naszą wrażliwość (mnie bolą) opowieści o „polskich obozach koncentracyjnych”, to co muszą czuć Żydzi czytający „żarciki” nawiązujące bez ogródek do holocaustu? Na moją uwagę, że pisanie takich rzeczy jest obrzydliwe otrzymałem od pewnego młodzieńca wcale nie anonimowy komentarz, że „jestem żydowską świnią”. Dzieje się coś niedobrego i trzeba się temu przeciwstawić!

  Maciej Błachowicz

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.