AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Będą rozmowy o „Gołębniku”?

DATA: 30 lipca 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  .
  Wciąż nie wiadomo, co dalej z „Gołębnikiem”, fot. Łukasz Wolski arch.

  Po nieskutecznej licytacji, władze miasta chcą rozmawiać z potencjalnymi inwestorami.

  W maju odbyła się trzecia licytacja budynku przy ulicy Górnośląskiej. Cena wywoławcza wyniosła 620 tysięcy złotych, ale nikt nie miał chęci na jego zakup. Niewykluczone, że potencjalnych inwestorów odstraszyły możliwe dodatkowe koszty, bo na remont budynku należałoby wydać prawdopodobnie kolejny prawie milion złotych.

   

  Od kilku miesięcy przyszłością tej kamienicy interesuje się radny Martin Zmuda (PiS), który przedstawia różne pomysły na zagospodarowania tego miejsca. W marcu zaproponował, aby miasto wyremontowało budynek, a następnie zmodernizowane mieszkania sprzedało po atrakcyjnej cenie młodym kaliszanom. - Chciałbym, aby to miejsce ponownie zostało zastosowane jako budynek mieszkalny, ale tym razem nie jako socjalny, ale jako zachęta i nagroda dla młodych ludzi do tego, żeby w Kaliszu pozostali - wyjaśniał Zmuda. - Chciałbym, żeby miasto kompleksowo wyremontowało budynek do stanu deweloperskiego i ogłosiło konkurs na zakup tych mieszkań po preferencyjnych cenach. Rajca miejski z koalicyjnego Prawa i Sprawiedliwości chciał, żeby konkurs skierowany był do ludzi w wieku 25-35 lat z wyższym wykształceniem, którzy posiadają pracę w Kaliszu z umową na co najmniej 5 najbliższych lat.

   

  Po bezskutecznej licytacji, w czerwcu radny nie wykluczał wyburzenia kamienicy i zrobienie w tym miejscu parkingu. Na to jednak zgodę musiałby udzielić konserwator zabytków. Ale na razie na to się nie zanosi. Tymczasem Martin Zmuda nie zapomina o Gołębniku” i pyta o dalsze jego losy włodarzy miasta. - Jakie zamiary ma Kalisz względem budynku przy ulicy Górnośląskiej? - zwrócił się na początku lipca z pytaniem radny Zmuda do prezydenta Grzegorza Sapińskiego. - 25 maja odbyła się trzecia licytacja tej kamienicy i podobnie jak przy poprzednich zabrakło zainteresowanych inwestorów. W tej sytuacji miasto ma możliwość innego rozwiązania niż sprzedaż. Proszę pana prezydenta o możliwie najszybsze rozwiązanie problemu, jakim się „Gołębnik”. Ta kamienica w obecnym stanie to zła wizytówka miasta.

   

  Jednak sami włodarze Kalisza także nie wiedzą jeszcze, jakie mogą być dalsze losy opuszczonej kamienicy. - W celu ustalenia dalszego sposobu jej zagospodarowania przeprowadzone zostaną spotkania z osobami, które byłyby skłonne kupić i odrestaurować budynek - w zastępstwie prezydenta Sapińskiego odpowiada radnemu Zmudzie wiceprezydent Piotr Kościelny. - Decyzje dotyczące przyszłości tej nieruchomości będą podejmowane po zakończeniu tych rozmów oraz dokonaniu stosownych uzgodnień.

   

  Wpisana do rejestru zabytków kamienica od kilku lat stoi pusta. Budynek już dwa razy gaszony był po pożarach. Po wykwaterowaniu lokatorów, w budynku zagościły gołębie. Poza kosztami zakupu, nabywca „Gołębnika” będzie musiał zainwestować także kilkaset tysięcy złotych na jego generalny remont.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.