AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MUZEUM. Skarby doliny Prosny na wystawie

DATA: 12 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W kaliskim muzeum będzie można oglądać wyjątkowe pamiątki historii z Doliny Prosny, fot. arch.

  Ozdoby z okresu cesarstwa rzymskiego, monety związane z funkcjonowaniem „Szlaku bursztynowego”, czy najnowsze znaleziska z badań osady na Starym Mieście - 11 grudnia w kaliskim muzeum odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Skarby doliny Prosny - dzieje Kalisza i okolic w świetle badań archeologicznych”.

  Od 11 grudnia do końca marca przyszłego roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej będzie można oglądać unikatowe pamiątki z dziejów historii Kalisza. Wystawa nosi tytuł  „Skarby doliny Prosny - dzieje Kalisza i okolic w świetle badań archeologicznych”. Pasjonaci regionu otrzymają możliwość obejrzenia monet i ozdób z okresu cesarstwa rzymskiego, które związane były z funkcjonowaniem „Szlaku bursztynowego”, niezmiernie rzadkich denarów Sieciecha - palatyna Władysława Hermana i emisje denarów krzyżowych księcia Zbigniewa - starszego brata Bolesława Krzywoustego, pochodzące z jednego z największych skarbów wczesnośredniowiecznych, a także licznych monet wczesnośredniowiecznych, między innymi denara Bolesława Chrobrego.

   

  Na wystawie zaprezentowane zostaną także najnowsze znaleziska z badań osady protomiejskiej na Starym Mieście w Kaliszu - jednej z największych w Polsce w czasach panowania Piastów. Archeolodzy zaprezentują skarb placków srebra z Kalisza- Dobrzeca, a także najnowsze znaleziska monet z późnośredniowiecznego miasta lokacyjnego. Planowana wystawa jest rozszerzoną i uzupełnioną o najnowsze odkrycia wersją ekspozycji prezentowanej na Zamku Królewskim, a ostatnio także w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W Kaliszu pokazana zostanie po raz pierwszy.

   

  Organizatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie oraz Miasto Kalisz. Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się w 11 grudnia 2015, o godzinie 13.30. Wystawa prezentowana będzie do 30 marca 2016 roku. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Kalisza.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.