AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TURYSTYKA. Happening Przewodnicki w ratuszu

DATA: 8 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kaliscy przewodnicy turystyczni zapraszają na ostatni w tym roku Happening Przewodnicki. Impreza odbędzie się w najbliższy piątek.

  Na ósmy Happening Przewodnicki zapraszają w najbliższy piątek kaliscy przewodnicy PTTK. Głównym tematem spotkania będzie 300-letnia rocznica namalowania obrazu, który przedstawia najstarszy wizerunek Kalisza. - Jedną z imprez organizowanych przez kaliskich przewodników PTTK są tzw. Happeningi. Ich tematyka bywa zawsze związana z „okrągłymi” rocznicami z dziejów naszego miasta. Tym razem pretekstem do kolejnego spotkania z kaliszanami stała się 300. rocznica namalowania przez reformackiego zakonnika a jednocześnie malarza Bonifacego Jatkowskiego obrazu Adoracja Matki Boskiej z Dzieciątkiem przez św. Paschalisa de Baylon, ówczesnego patrona Kalisza, ukazanego na tle panoramy miasta - mówi Piotr Sobolewski, prezes kaliskich przewodników PTTK. - Owa panorama uchodzi za najstarszy wizerunek naszego miasta, pozwalający ocenić wygląd grodu nad Prosną na początku XVIII w. Obecnie w poreformackiej świątyni znajduje się kopia tego obrazu namalowana nieco później przez równie zasłużonego dla naszego miasta Józefa Balukiewicza, natomiast oryginał trafił na plebanię kościoła pw. św. Mikołaja. Z kolei w holu ratuszowym znalazła się, sporządzona na podstawie tamtych malowideł, współczesna grafika autorstwa niedawno zmarłego Władysława Kościelniaka. I właśnie tam, na drugim piętrze naszego magistratu spotkają się miłośnicy historii Kalisza.

   

  Happening rozpocznie się 11 grudnia o godz. 16.16, na drugim piętrze kaliskiego ratusza. Impreza będzie ostatnią tegoroczną propozycją kaliskich przewodników PTTK, realizowaną we współpracy z oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami dzięki wsparciu Miasta Kalisza.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.