AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PRZEGLĄD PRASY. Córka Jolanty Mancewicz, więzienie w Szczypiornie oraz wypadek starosty

DATA: 9 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Okładka najnowszego „Expressu Kaliskiego”, fot. wkaliszu.pl

  Kłótnia na ostatniej radzie miejskiej, wiceminister sprawiedliwości ogłosił powstanie nowego więzienia w Kaliszu oraz wypadek we mgle starosty kaliskiego - zapraszany na cotygodniowy przegląd lokalnej prasy.

  W najnowszym wydaniu „7 Dni Kalisza” Krzysztof Ścisły w artykule „Od mojej córki wara!” opisuje wymianę zdań między wiceprezydent Karoliną Pawliczak, a radną Jolantą Mancewicz w czasie ostatniej rady miejskiej. Poszło o kwestię kosztów na ochronę zdrowia kaliszan i akcji profilaktycznych, które za poprzedniej ekipy nosiły nazwę „Białe Soboty”, a obecnie „Zdrowy Kalisz”. Jakiś czas temu radna Macewicz złożyła interpelację, w której pytała o koszty akcji. Odpowiedź ratusza jej nie zadowoliła, więc ponownie zapytała o to w czasie piątkowych obrad.

  - Radna prosiła o podanie dokładnych kosztów nowej akcji - relacjonuje Krzysztof Ścisły. - Odpowiedzi udzieliła wiceprezydent Karolina Pawliczak, która jest inicjatorem nowego rozdania w tej sferze działalności. - Informacja, którą pani przekazaliśmy, była kompleksowa i bardzo szczegółowa. Natomiast pani pobiegła do jednej z redakcji po to, żeby pokazać trochę inny obraz. Tymczasem całoroczny koszt promocyjny akcji Zdrowy Kalisz to 23 tysiące złotych. Wszystko jest tam jasne i przejrzyste, zapytania ofertowe są udokumentowane o nie mam nic do ukrycia. Wiceprezydent żądała sprostowania nieprawdziwej informacji, jakoby z akcji skorzystało niecałe 3 tysiące osób. - Otóż proszę państwa, z naszej akcji profilaktycznej skorzystało 10 tysięcy mieszkańców miasta.

  Jak dalej pisze Krzysztof Ścisły, to był dopiero początek wymiany zdań między Pawliczak, a Macewicz.

  - Jeżeli pani jest taka bardzo uczciwa, pani radna, jeżeli ma pani kontakty z mediami, które potrafią być wybiórczo dociekliwe, to może powie im pani, za ile wynajmuje pani córka od miasta lokal na przychodnię? - cytuje Krzysztof Ścisły wiceprezydent Karolinę Pawliczak. - Może powie to pani kaliskim kupcom, którzy wynajmują lokale, choćby szewcowi, który tutaj niedaleko wynajmuje kilka metrów kwadratowych na swój warsztat. Wszystko w drodze uczciwości, że w akcjach Białych sobót uczestniczyła pani córka, że były kontraktowane określone umowy, a nawet za Białą sobotę potrafiła pani córka... wyciągnąć określone świadczenia pieniężne.

  Na odpowiedź Jolanty Mancewicz nie trzeba było długo czekać. Krzysztof Ścisły przytacza ja w swoim artykule.

  - Moja córka? - ripostowała radna Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”. - Proszę panią, ja nie chciałam być niegrzeczna, ale chciałam powiedzieć, żeby dała pani spokój mojej córce. Moja córka, tak jak inni lekarze, pracuje. Jeżeli ktoś mówi, a ciągle pani o tych apanażach mówi, to moja córka tez wzięła te apanaże, bo pracowała uczciwie i zapracowała na te pieniądze. Ja nie wiem, ile tam było tych pieniążków, ale tu również obecnych na sali pan doktor Lisowski też brał udział w „Białych sobotach” i też brał pieniądze. To jest oczywista oczywistość, bo jeżeli ktoś pracuje w sobotę, to dlaczego za swoją uczciwą pracę, którą wykonał, nie mógł pobrać pieniędzy...

  Krzysztof Ścisły cytuje także wypowiedź Piotra Lisowskiego.

  - Owszem, brałem udział w „Białych sobotach” za pieniądze zgodnie z umową. Tak było, lecz wtedy radnym nie byłem - powiedział. - Odkąd mamy akcję Zdrowy Kalisz to z tego względu, że jestem radnym nigdy przez myśl mi nie przeszło, żeby brać za to pieniądze od Miasta. Swoją pracę wykonuję charytatywnie.

   

   

  „Życie Kalisza” informuje natomiast o wizycie Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości, który oznajmił, że w Szczypiornie powstanie nowe kaliskie więzienie.

  - Nieprzypadkowo konferencję zorganizowano na terenie COSSW - pisze w materiale „Powstanie nowe więzienie. Stare do likwidacji” Piotr Piorun. - Okazało się bowiem, że nowy zakład powstanie właśnie na terenie tego ośrodka. Jego koszt to około 17-18 milionów złotych, które w większości prawdopodobnie pochodzić będą z tzw. Funduszu Norweskiego.

   

  Piotr Piorun pisze także o tym, że Patryk Jaki zdementował pogłoski, jakoby COSSW był również przeznaczony do likwidacji.

  - Ośrodek będzie trwał razem z jednostką penitencjarną. To ukłon w stronę postulatów lokalnej społeczności, aby nie zabierać kolejnych instytucji z Polski powiatowej - zaznaczył wiceminister i podkreślił, że duży wpływ na decyzję ministra Zbigniewa Ziobry o budowie nowej jednostki w Kaliszu mieli kaliscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

   

  Okładkowym tematem „Expressu Kaliskiego” jest natomiast wypadek Krzysztofa Nosala, starosty kaliskiego, który wydarzył się we wtorek rano.

  - Krzysztof Nosal, starosta kaliski, miał wczoraj wypadek drogowy - auto, które prowadził, na łuku drogi wpadło do rowu, a następnie uderzyło w drzewo - piszą dziennikarze tygodnika w materiale „Wypadek starosty”. - Na szczęście, staroście nie grozi niebezpieczeństwo utraty życia. Ma jednak stłuczenia barku, klatki piersiowej oraz głowy.

   

  W tygodniu przeczytać możemy także o „Kaliskim świąteczno-mikołajowym rozkładzie jazdy” z imprezami charytatywnymi, o typowymi niedomaganiami jesiennymi („Jak chronić się przed grypą?”), a miłośnicy aktywnego trybu życia mają możliwość poczytania o tym, co dzieje się w lokalnym świcie sportowym - „Twardy bój o III ligę”, „Mocne ciosy na Grzelaku”, czy „Drogbruk wygrywa”.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.