AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

NOWE SKALMIERZYCE. Zrekonstruowano historyczne przejście graniczne

DATA: 12 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  W Nowych Skalmierzycach zrekonstruowano prusko-rosyjskie przejście graniczne z czasów zaborów.

  Wszystko zaczęło się w 1815 roku, kiedy za sprawą kongresu wiedeńskiego w Nowych Skalmierzycach utworzono granicę. Z początkowo niewielkiej komory celnej, w której kwitł handel i przemyt powstało w konsekwencji miasto Nowe Skalmierzyce.

  Wiele z oryginalnych budynków zbudowanych w tamtym okresie istnieje do dzisiaj, w tym niedawno wyremontowane budynki komory celnej na granicy czy imponujący neogotycki dworzec.

  Powstały skwer historyczny ma na celu nie tylko uporządkowanie tej części miasta, wpisując się w plany rewitalizacji pozostałych terenów zielonych, ale także ma stanowić żywą lekcję historii.

  Na szklanych planszach zgromadzono wiele archiwalnych pocztówek, fotografii, map, dokumentów oraz opisów tego miejsca – w tym relacje osób, które te czasy pamiętały. Murki, na których znajdują się plansze zostały zbudowane ze starej cegły rozbiórkowej, nadając miejscu klimatu. Nie lada atrakcję stanowią również budki strażnicze a w nich fotografie żołnierzy w strojach z epoki. Twarzy strażnikom użyczyli Krzysztof Cegielski (strażnik pruski) oraz Piotr Moskwa (strażnik rosyjski).

  Oprócz części typowo edukacyjnej na skwerze znalazły się także ławki, elementy małej architektury oraz nowe nasadzenia. Wzdłuż skweru powstał chodnik prowadzący do osiedla.

  W przyszłym roku pojawi się także niewielki plac zabaw. Inwestycja została sfinansowana z budżetu samorządu i kosztowała ok. 250 tys. zł.

  (ns)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.