AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Nieistniejące kaliskie zabytki odtworzone komputerowo

DATA: 16 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Kaliszanin Bartosz Troczyński stworzył trójwymiarowy model nieistniejącego od blisko stu lat kaliskiego Soboru św. Apostołów Piotra i Pawła.

  Kaliszanin Bartosz Troczyński jest właścicielem firmy tworzącej wizualizacje architektoniczne. Jak sam mówi, na pomysł odtworzenia kaliskich perełek architektonicznych wpadł już kilka lat temu.

  - Niestety to żmudny i pracochłonny proces - tłumaczy Troczyński. - Stworzenie dokładnego modelu 3d zabiera mnóstwo czasu, a materiałów jest bardzo mało.

  Kaliszanin chciałby stworzyć kolejne wizualizacje i zainteresować projektem jakąś instytucję czy sponsora. Wtedy mógłby powstać cykl wizualizacji, prezentujących najciekawsze kaliskie zabytki. Zarówno te istniejące, jak i te, których już nie ma.

   

  Animacja 3d pod zdjęciem

   

  Odtworzona komputerowo cerkiew nie istnieje od blisko stu lat. Jej budowa ruszyła w 1875 roku. Carskie władze postanowiły wówczas wznieść prawosławną świątynię na placu św. Józefa - najbardziej reprezentacyjnym miejscu. Dwa lata później powstała tam monumentalna, orientalna cerkiew z pięcioma kopułami. Konsekrował archirej warszawski Leoncjusz.

  Po zakończeniu I wojny światowej, w 1919 roku zapadła decyzja o rozbiórce soboru. Dziesięć lat później z materiałów rozbiórkowych wybudowano małą cerkiew na skraju parku, przy ulicy Niecałej.

  Na miejscu rozebranego soboru po wojnie powstał dom towarowy PDT Centrum.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.