AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SPOTKANIE. Bohater z Karbali w Blizanowie

DATA: 16 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Grzegorz Kaliciak w Blizanowie (fot. Paulina Wróblewska)
  W Blizanowie odbyło się spotkanie autorskie z pułkownikiem Grzegorzem Kaliciakiem – dowódcą największej bitwy żołnierzy polskich po II wojnie światowej w irackiej Karbali.

  Na początku kwietnia 2004 r. polscy żołnierze stoczyli w irackim mieście Karbala bitwę o miejscowy ratusz połączony z posterunkiem policji i aresztem. Dysponując resztkami amunicji, pozbawieni łączności z bazą, zwiadowcy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pod dowództwem kapitana Grzegorza Kaliciaka, szturmani z Bielska-Białej, dwa Oddziały Szybkiego Reagowania, żołnierze plutonu o kryptonimie Hamer oraz grupa logistyków poradzili sobie wzorowo z dziesięciokrotnie liczniejszą grupą przeciwników i obronili City Hall. Żołnierze polskiej armii podpisali klauzule milczenia, a oficjalny komunikat brzmiał, że to iraccy policjanci obronili ratusz.

  Przez niemal dekadę wydarzenie, które jest określane w literaturze jako „największe starcie bojowe sił zbrojnych RP od czasu II wojny światowej” było tajemnicą. O przyczynach takiego zachowania władz pisze Grzegorz Kaliciak w książce „Karbala. Raport z obrony City Hall”: „Politycy stanęli przed nie lada problemem. Wysłali wojsko na misję stabilizacyjną, tymczasem przyszło nam brać udział w bitwie. I to bitwie nie przeciwko saddamowskim gwardzistom, lecz powstańcom. Nie wiedzą, co począć z tym faktem. Bo też jak przedstawić opinii publicznej sprawę potyczki, w której polscy żołnierze zabili prawie setkę rebeliantów? Taka informacja według polityków nie nadaje się, by podać ją jako wiadomość publiczną. Może nie chcą przyznać, że w Iraku toczy się wojna, że na ulicach giną ludzie? Wszak oficjalnie wojna skończyła się po kilku tygodniach od inwazji. Wojska Saddama zostały szybko rozbite. Ale mamy wolne media…” Po publikacjach prasowych, pytaniach do Ministerstwa Obrony i dowództwa Wojska Polskiego żołnierze broniący City Hall zostali odznaczeni Gwiazdą Iraku.

  Jesienią 2009 r. Marcin Górka i Adam Zadworny  wydają w szczecińskim wydawnictwie zbór reportaży pod wspólnym tytułem „Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak”. W 2015 r. wyszła książka Piotra Głuchowskiego i Marcina Górki „Karbala” w wydawnictwie Agora oraz Grzegorza Kaliciaka w Wydawnictwie Czarne, a 11 września premierę miał film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

  Półtoragodzinne spotkanie trwałoby dłużej, gdyby nie kolejne miejsce, do którego zmierzał oficer. Uczniowie Gimnazjum w Blizanowie, Jankowie Pierwszym i Piotrowie zadawali dowódcy pytania i  z uwagą słuchali jego wypowiedzi. Obejrzeli 10-minutowy film z autentycznymi zdjęciami z walk w Karbali. Dzień wcześniej byli na specjalnym seansie filmu w kaliskim kinie Helios.

  (nel)

   

  Grzegorz Kaliciak - oficer Wojska Polskiego, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, studiował politologię oraz reagowanie kryzysowe. Służbę zawodową rozpoczął w 4. Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie, obecnie w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Uczestnik wojny w Iraku i Afganistanie (weteran poszkodowany – ranny podczas wybuchu IED w Afganistanie). Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za osobiste męstwo w akcji bojowej.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.