AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

PRAWO. Na co uważać przy zakupach w Internecie?

  Niestety święta to także czas gdy największe "żniwa" zbierają przeróżni internetowi oszuści. Jak nie paść ich ofiarą?

  Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Przełom roku to okres kupowania prezentów na Święta, a także okres wielkich wyprzedaży poświątecznych. Jest to też także czas gdy największe "żniwa" zbierają przeróżni oszuści. Kupowanie przez Internet jest szybkie, proste i nie musimy wychodzić z domu gdy za oknem brzydka pogoda. Ale czy jesteśmy pewni, że nasze zakupy są bezpieczne?

  Jest kilka kwestii, które mogą nam pomóc aby nasza wizyta w sklepie internetowym nie skończyła się dla nas katastrofą. Po pierwsze musimy pamiętać o ograniczonym zaufaniu do sprzedającego. Zwłaszcza gdy kupujemy coś na portalach aukcyjnych. Podczas zakupów nie należy korzystać z komputera w kafejce internetowej. Używajmy komputera w domu i zachowujmy korespondencję, którą wymieniliśmy ze sprzedającym. Używajmy bezpiecznych przeglądarek internetowych posiadających funkcje ochrony naszych danych. Zwróćmy uwagę by nasze hasła logowania nie były za proste. Odwiedzajmy strony, które są znane i w miarę możliwości sprawdzone. Popytajmy na forach internetowych lub znajomych czy znają taki portal internetowy i czy już korzystały z niego. Ważne by dany sprzedawca czy sklep miał podany adres i numer telefonu. Kupując na aukcji internetowej poczytajmy komentarze o danym sprzedawcy. Im więcej negatywów tym większa szansa, że możemy mieć problemy z zakupami u danej osoby. W przypadku gdy otrzymamy e-maila z jakąś ofertą to wchodźmy na stronę sklepu wpisując adres w okienku przeglądarki, ponieważ unikniemy w ten sposób osób podszywających się pod legalnie działające sklepy. Pamiętajmy o dokładnym wypytaniu sprzedającego co znajdzie się w naszej przesyłce. Np. czy do odkurzacza dołączone są worki i inne akcesoria. Przy płaceniu kartą kredytową czy przelewem zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a w adresie strony – literki "https". Wielu sprzedawców oferuje także możliwość płacenia przy odbiorze naszych zakupów. Dlatego warto sprawdzić nasze zakupy przed przekazaniem pieniędzy listonoszowi czy kurierowi.

  Co zrobić gdy jednak padniemy ofiarą nieuczciwego sprzedawcy czy co gorsza cyberprzestępcy?

  W przypadku sprzedawcy internetowego czasem wystarczy zwykła rozmowa. Jeżeli nieuczciwy sprzedawca jednak nie odda nam pieniędzy można odzyskać nasze pieniądze na drodze sądowej. Warto wtedy mieć zebraną całą dokumentację dotyczącą naszej sprawy.
  W przypadku cyberprzestępstw osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze.

   

   

  adwokat Krzysztof Liberda

  www.krzysztofliberda.pl

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.