AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

TRADYCJE. Gminna wigilia w szkole w Blizanowie

DATA: 21 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wigilia w Blizanowie (fot. Paulina Wróblewska)

  W Zespole Szkół w Blizanowie odbyła się wigilia gminna.

  Impreza zgromadziła byłych i obecnych parlamentarzystów, przedstawicieli władz powiatu, gminy, przedsiębiorców, pracowników Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, członków stowarzyszeń i instytucji współpracujących z gminą. Wielu z nich przyciągają co roku spektakle teatralne w wykonaniu uczniów ZS w Blizanowie. Sztukę „Turyści” wyreżyserowały nauczycielki: Agnieszka Jurek i Aneta Stanisławska, a scenografię przygotowały: Wiesława Zawieja, Anna Szkudlarek i Mariola Kaźmierczak. Już tradycyjnie ważną rolę odgrywał chór, prowadzony przez Marię Szczap.

  Za oświetlenie i  prezentacje multimedialne, dzięki którym widzowie mieli okazję obserwować place i ulice europejskich miast w przeddzień świąt, odpowiadali uczniowie: Jakub Wajchert i Dawid Walczak, a za dźwięk: Kacper Wolny. Tytułowi turyści to współcześni ludzie, zagubieni w świecie wartości, którzy codziennie dokonują wyborów między dobrem a złem. Jak napisano w broszurce dotyczącej spektaklu: „Zniechęceni, zmęczeni, często zagubieni nie próbujemy nic zmienić lub nie umiemy znaleźć właściwej drogi i nasze wysiłki spełzają na niczym. A przecież drogowskazami mogą być dla nas osoby, które swoim życiem udowodniły, że słowa „Miłuj bliźniego swego…” to nie tylko regułka z katechizmu. Święci, błogosławieni, ale też zwykli ludzie żyjący gdzieś obok, którzy poprzez codzienną pracę, poświęcenie, postawę, stają się dowodem na to, że człowiek jest odbiciem samego Stwórcy. Boga, który w Dzień Narodzenia Jezusa przypomina nam  bezwarunkowej miłości. Nie bądźmy więc dłużej turystami!” Przesłanie o „Maleńkiej Miłości, która przyszła na świat” i potrzebie porozumiewania się językiem miłości powtarzali goście zabierający głos i składający życzenia.

  Wicestarosta kaliski Jan Kłysz i Sławomir Musioł – wójt gminy Blizanów w imieniu marszałka województwa wielkopolskiego wręczyli odznaczenie przyznane najstarszemu kombatantowi z gminy Blizanów – Władysławowi Szurkowi z Brudzewa, który 9 kwietnia tego roku skończył 102 lata. Poza młodzieżą w repertuarze świątecznym zaprezentowali się też: Orkiestra Dęta OSP Blizanów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów i Zespół Folklorystyczny „Kalina”. Po modlitwie ks. Tomasza Strzeleckiego – proboszcza parafii w Blizanowie przyszła pora na łamanie się opłatkiem i życzenia indywidualne. Nie zabrakło też stołu z wigilijnymi potrawami. Organizatorem imprezy byli: Sławomir Musioł - wójt gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie i Zespół Szkół w Blizanowie.

  (pw)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.