AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MIASTO. Podsumowali „Zdrowy Kalisz” i programy zdrowotne

DATA: 21 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Od lewej: Wiceprezydent Artur Kijewski, wiceprezydent Karolina Pawliczak i Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych

  10 tysięcy kaliszan wzięło udział w projekcie akcji profilaktycznych „Zdrowy Kalisz - od juniora do seniora”. Wiceprezydent Karolina Pawliczak podsumowała także programy zdrowotne prowadzone przez Miasto w 2015 roku.

  Program medycyny sportowej dla dzieci i młodzieży, program wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet, a także płuc u kobiet i mężczyzn, profilaktyczne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci zamieszkałych na terenie Kalisza oraz edukacyjna akcja „Nastolatek z cukrzycą typu I” to programy zdrowotne, które w bieżącym roku zrealizowały władze Kalisza. Rozpoczęto także oczekiwaną „Akcję profilaktyczną wczesnego wykrywania raka jelita grubego”. - Program jest już realizowany i będzie trwał do połowy przyszłego roku - mówi Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - Jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów, dlatego uważam, że kaliszanie powinni z niego skorzystać. Były małe niedogodności z wprowadzeniem tej akcji z uwagi, że metoda podana we wniosku do Funduszu Obywatelskiego nie była pozytywnie zaopiniowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Ale poradziliśmy sobie z tym. Program jest już wprowadzony i mam nadzieję, że kaliszanie będą korzystać z tej akcji.

   

  Pawliczak podsumowała także profilaktyczne akcje w ramach projektu „Zdrowy Kalisz - od juniora do seniora”, w których według władz miasta wzięło udział około 10 tysięcy mieszkańców. - Zorganizowaliśmy trzy bardzo duże akcje - podkreśla Karolina Pawliczak. - Pierwsza miała miejsce podczas Kaliskiego Festiwalu Smaków, drugą przeprowadziliśmy w sierpniu przy ratuszu, a trzecia odbyła się w październiku w hali Arena. Wśród zaproponowanych przez miasto inicjatyw, kaliszanie mogli skorzystać z usług fizjoterapeutów, specjalistów z zakresu dietetyki, logopedii, czy nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także zbadać poziom cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi. Podczas październikowej akcji przeprowadzono pilotażowy projekt szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 60 roku życia. Jak wylicza wiceprezydent Pawliczak, mieszkańcy korzystali także z badań słuchu, wzroku, zawartości nikotyny w organizmie, czy konsultacji z zakresu samobadania piersi i porad psychoonkologa.

   

  Wiceprezydent przypomina także działania władz miejskich, które mają utrudnić wprowadzanie do obrotu tzw. „dopalaczy”. Pierwsze spotkanie z inicjatywny Karoliny Pawliczak odbyło się w połowie lutego. W akcję włączyli się przedstawiciele między innymi Państwowego Inspektora Sanitarnego, Straży Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji, Inspekcji Handlowej, Inspekcji Sanitarnej, Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodka Terapii Uzależnień KARAN, ale także kaliskiego szpitala, prokuratury, czy Straży Granicznej i Urzędu Celnego. - W wyniku dotychczasowej współpracy doszło do podjęcia wzmożonych działań kontrolnych i prewencyjnych - zapewnia Pawliczak. - Żeby zmniejszyć zagrożenia dla mieszkańców Kalisza, Policja i Straż Miejska zwiększyła liczbę patroli w rejonach bezpośredniej ich dystrybucji. Miasto zakupiło testy do wykrywania takich substancji w organizmie, co znacznie usprawniło działania prewencyjne Policji.

   

  W 2016 roku miejska polityka zdrowotna obejmie między innymi kontynuowanie programów medycy sportowej dla dzieci i młodzieży, wczesnego wykrywania chorób piersi u kobiet oraz chorób płuc u kobiet i mężczyzn. Już realizowana jest „Akcja profilaktyczna wczesnego wykrywania raka jelita grubego”, a jak zapewniają włodarze miasta, w trakcie przygotowania są konkursy, mające na celu zdrożenie nowych programów zaopiniowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Samorządowcy chcą wprowadzić też nowe programy - profilaktyki zakażeń wirusem HCV oraz program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.