AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Prezydent z „Betlejemskim Światłem Pokoju”

DATA: 23 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Prezydent Grzegorz Sapiński z harcerzami, fot. Anna Błaszczyk, UM Kalisza

  Coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem dotarła także do Kalisza.

  Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński odebrał „Betlejemskie Światło Pokoju” od przedstawicieli kaliskiego Hufca ZHP. - Dziękuję za przekazanie tego symbolu pokoju - powiedział w czasie przekazywania Grzegorz Sapiński. - Mam nadzieję, że to światło rozjaśni życie mieszkańców miasta i każdy będzie pamiętał co ono tak naprawdę oznacza. Najważniejsze jest to, by mieć pokój w sercu i nieść go innym.

   

  Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w austriackim Linzu, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji, m.in. do szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

   

  Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.