AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ROCZNICE. Upamiętniony Stefan Szolc-Rogoziński

DATA: 28 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Stefan Szolc-Rogoziński, fot. pl.wikipedia.org

  W kameruńskiej miejscowości Limbé stanie tablica upamiętniająca urodzonego w 1861 roku w Kaliszu podróżnika i badacza Afryki Zachodniej.

  Kalisz włączył się w projekt upamiętnienia postaci Stefana Szolc-Rogozińskiego w Afryce. Ten polski podróżnik urodził się w Kaliszu w 1861 roku. W latach 1882-85 był organizatorem i kierownikiem pierwszej polskiej wyprawy naukowej do Afryki Zachodniej. Czarny Ląd badał wspólnie z Leopoldem Janikowskim i Klemensem Tomczekiem.

   

  Na pamiątkę badań Afryki przez kaliszanina w kameruńskiej miejscowości Limbé, gdzie przed ponad 130 laty mieściła się baza uczestników wyprawy, zostanie umieszczona pamiątkowa tablica. - Z inicjatywy organizatorów wyprawy Expedition Africaine Rogoziński „Vivat Polonia 2016” we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Warszawie przy wsparciu Adama Rybińskiego i Andrzeja de Virion, potomków rodziny Branickich oraz Miasta Kalisza i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, a także Zielonki w Kamerunie stanie tablica  upamiętniająca dokonania podróżników - mówi Marzena Pastuszak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

   

  W Kaliszu trwają natomiast przygotowania do organizacji roku Stefana Szolc-Rogozińskiego. Odbędzie się on w 2017 roku - wtedy przypadnie 135. rocznica rozpoczęcia ekspedycji kierowanej przez kaliszanina.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.