AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Radni przyjęli budżet na 2016 rok

DATA: 30 grudnia 2015 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Władze Kalisza zakładają, że w przyszłym roku deficyt wyniesie 23 mln zł, fot. arch.

  Rada Miejska Kalisza przyjęła budżet miasta na przyszły rok. Za przedłożonym przez prezydenta Grzegorza Sapińskiego projektem głosowało 14 radnych, 9 było przeciwnych.

  Na ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej Kalisza radni przyjęli zaproponowany przez prezydenta projekt budżetu miasta na przyszły rok. Projekt poparli koalicyjni rajcy miejscy PiS, SLD i WK, a także Stanisław Paraczyński (Samorządny Kalisz). - Bardzo się cieszę z wyniku głosowania. To nie wygrywa prezydent, to wygrywają mieszkańcy miasta - mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Jeżeli mamy zaplanowane inwestycje i one nam się udadzą i je zrealizujemy, to przecież będą one służyły mieszkańcom.

   

  Przyjęty budżet przewiduje 468 mln zł dochodów, przy 491 mln zł wydatków i 23 mln zł deficytu. W przyszłym roku Miasto chce zaciągnąć zobowiązania w wysokości 36,5 mln zł, które mają pokryć stare kredyty, pożyczki i obligacje, a jednocześnie sfinansować obecnie planowane finansowe braki w miejskiej kasie.

   

  Nowością zaproponowaną przez gabinet prezydencki jest sześć programów, na które przeznaczonych ma być prawie 24 mln zł. W ramach Kaliskiego Programu Rewitalizacji wyremontowane mają być ulice Piekarska i Browarna, odnowione elewacje budynków MZBMu w śródmieściu, czy odświeżone tereny zieleni na plantach i na placu Jana Kilińskiego. Finansowy zastrzyk ma być przeznaczony także dla Programu Rozwoju Zasobów Mieszkaniowych, dla Programu Rozwoju Dróg Osiedlowych, czy dla programu „Infrastruktura dla Terenów Inwestycyjnych”. Miejskie pieniądze przeznaczone też mają zostać na Program „Dbamy o Najmłodszych” oraz na Program Likwidacji Barier Architektonicznych.

   

  Opozycja nie zostawia jednak suchej nitki na przyjętym przez większość w radzie miejskiej dokumencie. - Ten budżet jest straszny, jest tragiczny - ocenia przyszłoroczny budżet radny Dariusz Grodziński (PO). - Zawiera wirtualne pieniądze, które nie mają żadnego potwierdzenia. 16 mln zł jest zaplanowanych z WRPO. Według oficjalnych dokumentów marszałka wynika, że nabory rozpoczną się w trzecim kwartale roku, czyli przy szybkim procedowaniu, ocenianiu i kwalifikowaniu wniosków co najwyżej na kolejnej sesji budżetowej wprowadzimy te pieniądze. My nigdy nie wpisywaliśmy pieniędzy, na które nie mieliśmy dokumentów. A w tej chwili wpisanych było 20 mln zł wymyślonych, życzeniowych, wirtualnych pieniędzy, które nie mają żadnego odwzorowania w rzeczywistych dokumentach.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.