AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Narodowcy na cmentarzu żołnierzy radzieckich

DATA: 2 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Na transparencie narodowcy napisali: „Komunistów pilnujecie a na godło nam plujecie”, fot. redakcja wkaliszu.pl

  Przedstawiciele ONR-u i Stowarzyszenia „Kaliscy Patrioci” wzięli udział w happeningu na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Uczestnicy rozciągnęli transparent „Komunistów pilnujecie a na godło nam plujecie”.

  W sobotę minęła 77. rocznica śmierci Romana Dmowskiego, ministra spraw zagranicznych oraz współzałożyciela ruchu narodowego. Tradycyjnie przedstawiciele lokalnych ruchów narodowych zapalili znicze pod poświęconą politykowi tablicą przy kaliskiej katedrze. W tym roku członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Stowarzyszenia „Kaliscy Patrioci” wzięli także udział w happeningu na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Częstochowskiej.

   

  Kilka dni temu na nekropoli zniszczone zostały płyty nagrobne. Obecnie miejsce to jest pod stałą obserwacją policji. - Wielu ludzi chciałoby, żeby te zniszczenia wywołał ktoś od nas. Ale tych zniszczeń nie wywołał nikt od nas. My nie niszczymy cmentarzy, bo jesteśmy ludźmi rozumnymi i niszczenie nie jest w naszym pojęciu aktem honoru, czy odwagi - mówi Mariusz Gaik, członek Stowarzyszenia „Kaliscy Patrioci”. - Na różnych portalach obwinia się o to siły narodowe, patriotyczne. A ten patriotyzm przez ostatnie lata był bardzo mocno tępiony w mediach. W środkach masowego przekazu promowana jest informacja, że armia radziecka dała wyzwolenie Polsce, ale to przecież było zniewolenie. Na tym cmentarzu cały czas są zakazane symbole komunistyczne, jest napis „Chwała bohaterom”.  Naszym zdaniem nie jest to właściwe miejsce na cmentarz w tak prestiżowym punkcie w Kaliszu. Prochy powinny zostać przeniesione na mogiłę na cmentarz wojskowy na Majkowie. Oficjalnie, z pełną kulturą, nawet z ceremoniałem wojskowym. Ale tutaj nie może być na to miejsce.

   

  Kaliscy patrioci wspólnie z Wielkopolskim ONR-em przy cokole poświęconym radzieckim żołnierzom rozciągnęli transparent z hasłem „Komunistów pilnujecie a na godło nam plujecie”. - W ostatnim półroczu miał miejsce trzykrotny atak na symbole państwowe, czyli na godło - przypomina Andrea Riccio, koordynator Obozu Narodowo-Radykalnego w Wielkopolsce. - Zniszczone zostały nasze dwa murale w Szczypiornie oraz przy Trasie Bursztynowej. A Mariusz Gaik dodaje - Chcemy zwrócić uwagę, że cmentarz radziecki jest pilnowany 24 godziny na dobę, jeździ policja. To są koszty. A godło państwowe zostało trzy razy znieważone godło i nie ma wykrytych sprawców .

   

  W czasie rozwijania transparentu z nieoznakowanego policyjnego samochodu do zebranych wyszedł partol policji, a następnie pojawił się radiowóz. Happening trwał kilka minut. Później zebrani uczestnicy przeszli pod tablicę poświęconą Romanowi Dmowskiemu przy kaliskiej katedrze. - Postać Romana Dmowskiego jest przemilczana, a był to jeden z twórców ruchu narodowego w Polsce i zarazem twórca niepodległej Polski - przekonuje Gaik. - To dzięki jego staraniom na arenie międzynarodowej Polska postała jak Feniks z popiołów. Mieliśmy kilku architektów niepodległej Polski, ale dla nas Roman Dmowski jest tym najważniejszym.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.