AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Miasto kupiło nowe urządzenia dla Sanepidu

DATA: 7 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Smokerlyzer służy do badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu

  Kaliski Sanepid dostał trzy Smokerlyzery - urządzenia do sprawdzania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Aparaty będą wykorzystywane w akcjach profilaktycznych skierowanych głównie do młodzieży, a ostrzegających o konsekwencjach palenia tytoniu.

  Trzy nowe rządzenia do monitorowania zawartości tlenku węgla w wydychanym organizmie dostała od Miasta Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kaliszu. - Kaliski Sanepid zwrócił się z pytaniem, czy możliwe byłoby wsparcie zakupu tak zwanych Smokerlyzerów* - mówi Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - Realizując akcje profilaktyczne Sanepid przeprowadza szkolenia dla młodzieży w szkołach właśnie na tego typu urządzaniach. Do tej pory wykorzystywane były urządzenia ze stacji wojewódzkiej, ale uznaliśmy, że dobrze jest mieć taki aparat na miejscu.

   

  Koszt trzech aparatów wyniósł nieco ponad 3 tys. zł i jak mówi Karolina Pawliczak, będę one w pełni wykorzystywane. W ramach przeprowadzanych akcji miejscowy Sanepid organizuje zajęcia i szkolenia w kaliskich szkołach. - Tego typu akcje profilaktyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Także z tego powodu, że odchodzimy tylko od roznoszenia ulotek, ale staramy się zainteresować młodych ludzi praktycznymi propozycjami jak sprawdzać stan swojego zdrowia i jak o nie prawidłowo zadbać - podkreśla wiceprezydent. - Te urządzenia będą wykorzystane w 100%, bo w tym roku planujemy wprowadzić na szeroką skalę także profilaktykę w tym zakresie. Na pewno będziemy współpracowali z kaliskim Sanepidem między innymi w ramach tegorocznej akcji „Zdrowy Kalisz”.

  (nel)

   

  * Smokerlyzer piCO+ – urządzenie do monitorowania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Jest ono przeznaczone do wielokrotnego użytku, wykorzystywane przez personel medyczny w programach leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu, badaniach naukowych oraz jako wskaźnik zatrucia tlenkiem węgla. Punkt graniczny pomiędzy paląca, a niepalącą to 6 ppm CO (stężenie tlenku węgla w wydychanym powietrzu mierzone jest w częściach na milion - ppm CO). 0-6 ppm oznacza osobę niepalącą, 7-15 ppm osobę średnio uzależnioną, a powyżej 15 ppm – silnie uzależnioną. PiCO+ został zaprojektowany w taki sposób, że może być używany przez nieletnich palaczy. Z uwagi, że ich nawyki z reguły różnią się od nawyków innych palaczy, skala oceny została zmieniona. 0-4 ppm oznacza osobę niepalącą, 5-6 ppm palącą okazjonalnie, z powyżej 7 ppm osobę paląca często.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.