AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Pokoleniowa „Schola Cantorum"

DATA: 7 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Tegoroczna Schola rusza już 26 stycznia (fot. scholacantorum.pl)

  Trzy pokolenia artystów związanych z muzyką dawną wystąpią na tegorocznym 38. Ogólnopolskim Festiwalu „ Schola Cantorum" w Kaliszu.

  Pod koniec stycznia odbędzie się specjalny koncert z udziałem muzyków- instruktorów, związanych z kaliskim festiwalem od wielu lat.

  Podczas  trzydziestu siedmiu  edycji kaliskiego festiwalu wystąpiły setki zespołów. Przez kaliski festiwal przewinęło się prawie 11.5 tys. młodych artystów.  Naturalnie wraz z ich dorastaniem zmieniała się młodzież, ale także instruktorzy. Ale wśród nich są tacy, którzy niemal od początku towarzyszyli festiwalowi. Przyjeżdżali tu 30 lat temu, przyjeżdżają i dziś. Przekazali swoim dzieciom zamiłowanie do muzyki dawnej, pasję twórczych poszukiwań i emocje związane z odkrywaniem nieznanych partytur. Fascynacja dawną muzyką spowodowała, że ukończyli Szkoły Muzyczne, a później Akademie lub Konserwatoria. To dowodzi, że muzyka dawna nie jest tylko „przygodą" dzieciństwa, ale całym życiem. Specjalny koncert będzie poświęcony 50. leciu pracy pedagogicznej Ryszarda Skotnickiego z Elbląga.  „To koncert pokazujący, że kaliski festiwal tworzą już pokolenia"- mówi  Grażyna Dziedziak, dyrektor kaliskiego festiwalu.  „Syn Ryszarda Skotnickiego - Marcin też jest instruktorem muzyki dawnej i teraz to on przyjeżdża z zespołem na Festiwal"- dodaje.

  Ryszard Skotnicki zaprosił na koncert jubileuszowy zespoły, którym – jak mówi- bardzo dużo zawdzięcza. Szczegółowy program jest niespodzianką. „Jestem wierny Scholi od III edycji. Dla mnie Kalisz to przede wszystkim spotkania z ludźmi. Niezapomniane rozmowy z kantorem Marcinem, Dyrektorem Tadeuszem. Nocne spotkania z Dominikiem, Walentym i Krzysztofem. Kalisz – to spotkanie z wiewiórką w parku, góralski zaśpiew Szczepana z koleżanką, to Gaude Mater w Teatrze"- czytamy w nocie koncertowej.

  W koncercie weźmie udział także syn Ryszarda Skotnickiego, który przejął od ojca ten „rodzinny interes" i każdego roku rywalizuje z zespołem o najwyższe festiwalowe trofea.

   Takie „scholowe" rodziny to jedna z największych wartości  festiwalu. Trudno zliczyć wychowanków zespołów muzyki dawnej, którzy wybrali dalszą artystyczną drogę.  Na „Scholi" wychowała się Justyna Steczkowska. O swoich związkach z kaliskim festiwalem wspomina też m.in. Andrzej Piaseczny.

   Po raz pierwszy podczas festiwalu zostanie przyznana nagroda OPUS BONUM - statuetka Stowarzyszenia „Schola Cantorum"  i Rady Artystycznej Festiwalu, nawiązująca do Harfy Eola.  To nagroda dla Instruktorów, którzy wspierają amatorski ruch muzyki dawnej. Dzięki ich działalności, Kalisz i Festiwal „Schola Cantorum" stał się rozpoznawalnym znakiem wśród muzykującej młodzieży. Pierwszą statuetkę otrzyma Ryszard Skotnicki.

  38. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum" rozpocznie się 26 stycznia. Do Kalisza przyjedzie 25 zespołów z całego kraju wykonujących dzieła Średniowiecza Renesansu i Baroku.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.