AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KULTURA. Mieczysław Szcześniak z poezją ks. Twardowskiego

DATA: 13 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Mieczysław Szcześniak - piosenkarz i kompozytor urodził się w Kaliszu

  29 stycznia odbędzie się w Kaliszu wręczenie nagród oraz koncert finałowy Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na utwór do wiersza ks. Jana Twardowskiego. Wśród pomysłodawców pierwszej edycji Konkursu Kompozytorskiego jest Mieczysław Szcześniak, który podczas finałowej gali zaprezentuje autorskie kompozycje do poezji autora m.in. „Spieszmy się”.

  Pomysłodawcami konkursowych zmagań są Mieczysław Szcześniak i Beata Michalak. Organizatorem pierwszej jego edycji jest kaliski Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a współorganizatorami - Filharmonia Kaliska oraz Miasto Kalisz. Honorowy patronat  na imprezą objęli prof. Bronisław Marciniak rektor UAM i Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza. - Wymyśleliśmy, że co roku głównym bohaterem będzie jeden z poetów polskich i do jego wierszy będą komponowane utwory w trzech kategoriach: utwór na orkiestrę symfoniczną i chór lub solistę, utwór na chór a capella oraz piosenka - mówi Mieczysław Szcześniak, który jest współpomysłodawcą konkursu i zasiada w jego kapitule. - Chcieliśmy, żeby miało to działanie kulturotwórcze, żeby powstawały nowe, piękne utwory do znakomitych tekstów.

   

  Konkurs ruszył w ubiegłym roku, a termin nadsyłania kompozycji upłynął 10 grudnia. W pierwszej edycji Konkursu Kompozytorskiego główną postacią został ks. Jan Twardowski i jego twórczość.  - Pierwszą edycję konkursu postanowiliśmy poświęcić niezwykłemu poecie, ks. Janowi Twardowskiemu - dodaje Szcześniak. - Mało jest takich poetów, którzy oprócz wspaniałego warsztatu literackiego, wspaniałej wyobraźni, inteligencji, wrażliwości, mają jeszcze dobroć serca i zdolność do obłaskiwania naszych bied, z dystansem, z życzliwością. Po prostu z miłością - co tu dużo mówić. Myślę, że on jest najlepszym przykładem na to, jak można kochać świat, drugiego człowieka, Boga i wszystko, co nas w życiu spotyka. Ale nie jest też tajemnicą, że w przyszłym roku głównym bohaterem będzie „nasz” Adam Asnyk i do jego poezji będą pisać utwory kompozytorzy z całej Polski. A Beata Michalak dodaje - W 2015 roku minęła setna rocznica urodzin tego wspaniałego księdza i poety. I dlatego z miłości do jego pięknej poezji postanowiliśmy pierwszą edycję konkursu poświęcić właśnie jemu. W przyszłości chcielibyśmy, żeby ten konkurs był także dla uczestników spoza Polski, dlatego wybierzemy takiego poetę, który będzie odpowiadał też Europejczykom.

   

  W konkursie mogli wziąć udział kompozytorzy, którzy nie ukończyli 35 lat. W każdej kategorii organizatorzy przewidzieli zarówno nagrody pieniężne, jak i wyróżnienia. W puli finansowych nagród przewidziano 15 tys. zł. W kapitule Konkursowej zasiedli: prof. UAM dr hab. Agnieszka Sobczak, Kierownik Zakładu Edukacji Muzycznej, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Adam Klocek, Dyrektor Filharmonii Kaliskiej, mgr Mieczysław Szcześniak - piosenkarz, autor tekstów, kompozytor,  Zakład Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr Fryderyk Stankiewicz - kompozytor, Zakład  Muzyki Sakralnej i Organowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Beata Michalak, Sekretarz Konkursu, muzykolog, Zakład Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na konkurs wpłynęły 44 kompozycje.

   

  Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się pod koniec stycznia. - Finałowy koncert, który odbędzie się 29 stycznia, będzie miał dwie części - zdradza Michalak. - W pierwszej przedstawione zostaną nagrodzone utwory, a w drugiej Mieczysław Szcześniak razem z Filharmonią Kaliską i zaproszonymi zagranicznymi muzykami przedstawi swoje autorskie kompozycje do wierszy ks. Jana Twardowskiego. Koncert będzie miał miejsce w Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30.

  (pik)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.