AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Uczcili rocznicę rozstrzelania członków podziemia antyhitlerowskiego

DATA: 19 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Wartę Honorową wystawiła Straż Miejska

  Samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji patriotycznych i kombatanckich, poczty sztandarowe oraz harcerze i służby mundurowe uczestniczyli w obchodach 71. rocznicy rozstrzelania 56 żołnierzy podziemia antyhitlerowskiego.

  Wśród przybyłych na cmentarz Tyniecki, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła członków antyhitlerowskiego podziemia w Kaliszu, byli także przedstawiciele Sejmu. -  Złożyłem kwiaty przy mogile wyrażając mój szacunek dla zamordowanych żołnierzy Armii Krajowej - mówi poseł Jan Mosiński. - Doskonale pamiętamy o tym, że „Solidarność” zarówno w okresie, kiedy była tworzona w latach 80-tych oraz później w stanie wojennym czerpała z doświadczeń Armii Krajowej z okresu II wojny światowej, kształtując tak zwaną konspirację, podziemie. Tamta praca była wzorowana właśnie na działaniach Armii Krajowej, która zawsze była nam bliska - w swojej historii i bohaterstwie w walce o wolną Ojczyznę. W Kaliszu wciąż żyją przedstawiciele Armii Krajowej. Pamiętam okres, kiedy byłem szefem „Solidarności” Regionu Wielkopolska Południowa. Mieliśmy bardzo bliskie kontakty ze starszymi kolegami ze Światowego Związku Armii Krajowej. Te dobre relacje trwają do dzisiaj.  

   

  * 19 stycznia 1945 roku w Lesie Skarszewskim zastrzeleni zostali członkowie miejscowego podziemia antyhitlerowskiego.  Kilka miesięcy wcześniej, w marcu 1944 Gestapo dokonało w Kaliszu masowych aresztowań. Wśród ponad setki aresztowanych znaleźli się Polacy por. AK Bolesław Krawiec ps. „Stach”, Janina Stasiak, Tadeusz Pyzik i Barbara Pawlak oraz członkowie Armii Krajowej pochodzenia niemieckiego Elwira Fibiger (córka Alfreda Fibigera właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia), Alfred Nowacki ps. „Piąty” (właściciel fabryki przetwórstwa spożywczego w Winiarach), Konrad Wünsche (właściciel majątku w Opatówku) , Emil Fulde (właściciel majątku w Żydowie) i jego syn Henryk, Jerzy Dreszer (architekt), Irena Stark, Bruno Lompa, Bożena Deutschmann. Działalność w polskim podziemiu tak dużej liczby osób pochodzenia niemieckiego była dla nazistów wielkim zaskoczeniem, dlatego zdecydowano się na pokazowy proces. Po trwającym dziewięć miesięcy śledztwo na karę śmierci zostali skazani:  Henryk Fulde, Konrad Wünsche, Bruno Lompa, Elwira Fibiger, Alfred Nowacki, Jerzy Dreszer, Bolesław Krawiec, Tadeusz Pyzik i Barbara Pawlak. Wyrok wykonano 19 stycznia 1945 roku, na dwa dni przed zajęciem Kalisza przez Armię Czerwoną. Spośród 56 zastrzelonych osób, udało się ustalić tożsamość tylko 30 zamordowanych. Ciała niezidentyfikowanych osób złożono w wspólnej mogile na cmentarzu Tynieckim.

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.