AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. Policjanci przechwycili hurtową kontrabandę

DATA: 21 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  300 tys. sztuk papierosów różnych marek, 150 kg tytoniu oraz prawie 430 litrów spirytusu przechwycili kaliscy policjanci.

  Wartość strat na jakie narażony został Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego od nielegalnych towarów wyniosłaby blisko 400 tys. złotych.

  Policjanci pracowali nad sprawą nielegalnego handlu alkoholem, papierosami i tytoniem bez polskich znaków akcyzy. W poniedziałek i wtorek (18 i 19 stycznia br.) funkcjonariusze operacyjni przystąpili do realizacji. Pierwszego dnia przeszukano pojazd oraz pomieszczenia wynajmowane przez dwóch obywateli Armenii. W bagażniku auta, którym w chwili zatrzymania podróżowali mężczyźni, policjanci odnaleźli worki oraz torby foliowe wypełnione tytoniem. Następnie funkcjonariusze, wkroczyli do pomieszczeń wynajmowanych przez 48 i 28–latka znajdujących się na terenie Kalisza oraz dwóch podkaliskich gmin - Koźminek i Żelazków. W trakcie czynności zabezpieczono znaczne ilości tytoniu oraz papierosów. Wszystkie towary nie posiadały polskich znaków akcyzy. Ilość i wartość skonfiskowanych wyrobów wskazują na ich przeznaczenie do celów działalności gospodarczej. Aby zabezpieczyć cały materiał dowodowy, policjanci Wydziału dw z Przestępczością Gospodarczą pracowali nad sprawą nieprzerwanie, przez 17 godzin.

  Kolejną akcję funkcjonariusze przeprowadzili następnego dnia rano na terenie powiatu pleszewskiego. Podczas przeszukania zamieszkałej przez 41-latka posesji oraz znajdujących się na niej pojazdów, policjanci ujawnili i zabezpieczyli kontrabandę. Na jednym z aut dostawczych, w części ładunkowej, znajdowały się kartony wypełnione plastikowymi butelkami z nielegalnym spirytusem. Ponadto w pomieszczeniu gospodarczym stróże prawa odnaleźli worek jutowy z tytoniem. 41-letni mieszkaniec powiatu pleszewskiego został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

  W efekcie swoich dwudniowych działań, kaliscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zabezpieczyli łącznie blisko 300 tys. sztuk papierosów różnych marek, 150 kg tytoniu oraz prawie 430 litrów spirytusu. Skonfiskowane produkty nie posiadały polskich znaków skarbowych akcyzy.

  Wprowadzenie do obrotu zarekwirowanej kontrabandy naraziłoby Skarb Państwa na straty rzędu 400 tys. złotych. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Wobec dwóch podejrzanych Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozory policyjnego, poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz tymczasowego zajęcia mienia. Za popełnione czyny podejrzani staną przed sądem. Grozi im kara nawet 3 lat więzienia, a także wysoka grzywna.

  (nel)

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.