AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ROCZNICE. Kaliszanin upamiętniony w Kamerunie

DATA: 23 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Tablica będzie upamiętniać dokonania podróżników, fot. UM w Kaliszu

  Jest już gotowa tablica, która zostanie umieszczona w kameruńskiej miejscowości Limbé, gdzie ponad 130 lat temu mieściła się baza uczestników pierwszej polskiej ekspedycji do Afryki.

  W 1882 roku wyprawę zorganizował między innymi kaliszanin Stefan Szolc-Rogoziński. Pierwsza polska wyprawa naukowa do Afryki Zachodniej odbyła się w latach 1882-1885 i oprócz Szolca-Rogozińskiego uczestniczyli w niej także Klemens Tomczek i Leopold Janikowski.

   

  W Kaliszu trwają przygotowania do organizacji roku Stefana Szolc-Rogozińskiego. Obchody planowane są na rok 2017, w 135.  rocznicę wyprawy. - Jednakże działania organizacyjne i wybrane projekty są już realizowane - mówi Marzena Pastuszak, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w kaliskim magistracie. - Do współtworzenia  programu obchodów  zaproszono badaczy Afryki oraz popularyzatorów postaci Stefana Szolc-Rogozińskiego. Pracą Komitetu Naukowego, do którego zaproszono między innymi dra Krzysztofa Grzymskiego, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, kierował będzie dr hab. Jacek Łapott, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

   

  Jeszcze w tym roku w Kamerunie umieszczona będzie tablica promująca dokonania podróżników. Wśród inicjatorów upamiętnienia podróżników są Maciej Klósak i organizatorzy  wyprawy Expedition Africaine Rogoziński „Vivat Polonia 2016”, przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, miastami Kaliszem i Ostrowem Wielkopolskim oraz miejscowością Zielonka.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.