AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

SAMORZĄD. Ratusz odpowiada posłowi Jerzemu Kozłowskiemu na zarzuty

DATA: 26 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

  Pan Poseł Jerzy Kozłowski na swojej pierwszej konferencji prasowej  skrytykował władze Kalisza za „bezczynność w aplikowaniu o wsparcie miejskich inwestycji z budżetu centralnego”.

  W uzasadnieniu tej rzekomej bezczynności stwierdził, że „Ostrów Wielkopolski będzie realizował kilka dużych inwestycji ze wsparciem
  z budżetu centralnego, a tymczasem Kalisz nie ma żadnego pomysłu na taką współpracę. Trudno wspierać władze miasta, skoro te nie mają żadnego pomysłu na inwestycje” – poinformował.

  To tak samo, jakbyśmy powiedzieli, że Pan Poseł Jerzy Kozłowski jest bezczynny w swej pracy dla miasta, bo Pan Poseł Jan Mosiński organizuje zespół poselski do spraw wspierania inicjatywy budowy drogi ekspresowej S12.

  Tak, jak działania Pana Posła Jana Mosińskiego nie świadczą o tym, że Pan Poseł Jerzy Kozłowski jest bezczynny dla Kalisza, tak i poczynania Ostrowa Wielkopolskiego nie oznaczają, że to, co robi Kalisz, i jak realizuje inwestycje z udziałem pieniędzy z budżetu centralnego, jest bez pomysłu i złe.

  Chętnych do pozyskania wiedzy na temat projektów miasta Kalisza, dofinansowanych ze środków zewnętrznych, odsyłamy do budżetu Kalisza na 2016 rok, gdzie są wymienione wszystkie tego typu inwestycje. Jest ich naprawdę sporo!

  Pan Poseł podaje dalej przykład tego braku pomysłu miasta na współpracę w sprawie dofinansowania inwestycji miejskich z budżetu centralnego i braku pomysłu na inwestycje. „Jestem w Komisji Sportu i Turystyki. Nie dotarł do mnie żaden projekt, dotyczący chociażby wsparcia zagospodarowania czasu wolnego dla gimnazjalistów, licealistów w czasie ferii”.

  Jak wynika z cytatu Pan Poseł chce, aby do niego dotarł gotowy projekt dotyczący wsparcia zagospodarowania czasu wolnego dla gimnazjalistów, licealistów w czasie ferii. Ale co Pan Poseł ma na myśli? Projekt organizacji ferii w mieście jest jak zawsze gotowy i realizowany.
  Jak zamierzałby Pan Poseł wesprzeć zagospodarowanie czasu wolnego dla gimnazjalistów i licealistów w czasie ferii? Na czym to wsparcie miałoby polegać? Miałoby być finansowe czy jakieś inne?

  Pan Jerzy Kozłowski przywołuje w swej wypowiedzi przeszłość i mówi, że „W ubiegłym roku w ferie hala Arena była czynna”. Ale przecież nie od dziś wiadomo, że to co było w zeszłym roku, nie musi być w tym roku. Wszystko się non stop zmienia. W zeszłym roku były ferie w hali Arena. Teraz są ferie przygotowane aż w czterech szkołach, obejmują swym zasięgiem Śródmieście, Kaliniec i Dobrzec, (Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. 3-go Maja, Szkoła Podstawowa Nr 16, ul. Fabryczna 13-15, Szkoła Podstawowa Nr 18, ul. Podmiejska 9 a, Szkoła Podstawowa
  Nr 17, ul. Hanki Sawickiej 3b). Dzięki temu liczba uczęszczających osób jest wielokrotnie wyższa niż w latach ubiegłych, są wśród nich również gimnazjaliści oraz licealiści. Rodzice okazują zadowolenie. Tak więc i ten zarzut jest bezpodstawny!

  Kompletnym niewypałem jest też oficjalna ocena działań miasta wydana podczas tejże konferencji prasowej przez Pana Wojciecha Dawida Jóźwiaka, szefa biura poselskiego Jerzego Kozłowskiego.

  Przypomnijmy, że Pan Wojciech Dawid Jóźwiak jeszcze rok temu był najbliższym współpracownikiem obecnego Prezydenta Miasta Grzegorza Sapińskiego i opowiadał na łamach lokalnej prasy, że jest „architektem jego sukcesu wyborczego”. Tak, to jest ten sam Wojciech Dawid Jóźwiak, najpierw działał w stowarzyszeniu Wspólny Kalisz, później był członkiem partii Polska Razem Jarosława Gowina. Ale teraz jest już architektem poczynań posła Jerzego Kozłowskiego z Partii Kukiza.

  Chcielibyśmy poznać zakres obowiązków pana Wojciecha Dawida Jóźwiaka, szefa biura poselskiego Jerzego Kozłowskiego. Czy jego słowa
  i stwierdzenia, że „nasze miasto zaczyna spowalniać”, „nie robi się nic dla przedsiębiorców i pobudzania rynku pracy”, „bezsensownie wydaje się publiczne pieniądze” są wypowiadane jako słowa szefa biura poselskiego Pana Posła Jerzego Kozłowskiego, czy jako słowa przedstawiciela zarządu partii Jarosława Gowina, czy jako słowa mieszkańca Dawida Jóźwiaka, czy może jako słowa byłego architekta sukcesu wyborczego Grzegorza Sapińskiego, a może jako stwierdzenia jeszcze kogoś innego?

  Czy do obowiązków Wojciecha Dawida Jóźwiaka należy opiniowanie działań miasta? Czy te opinie są też opiniami Posła Jerzego Kozłowskiego? Czy zatem Pan Poseł wypowiada się w dwóch osobach naraz? To są rzeczy na pewno dla obu Panów do przemyślenia.

  Jeśli chodzi o stwierdzenie „bezsensownego wydawania publicznych pieniędzy”, szef biura poselskiego Pana Jerzego Kozłowskiego ma na myśli stadion, na którego budowę miasto, jeszcze za czasów władzy Janusza Pęcherza, podpisało umowę na dofinansowanie tego zadania
  z ministerstwem sportu. Trudno dziś wycofać się z umowy na piśmie, tylko dlatego, że podpisywał ją Janusz Pęcherz, zwłaszcza że budowa już dawno zaczęła się i już część z tych wybudowanych inwestycji uległa zniszczeniu, okazała się przysłowiowym bublem budowlanym. Rzeczywiście, obecne władze mają ciężki orzech do zgryzienia, bo na budowie inspektorzy budowlani stwierdzili zmarnotrawienie publicznych pieniędzy, i Pan Wojciech Dawid Jóźwiak dobrze o tym wie (sprawa  znajdzie finał w prokuraturze). Ale trudno obrażać się na rzeczywistość. Czy Pan Poseł jest zwolennikiem niedokończonych budów i inwestycji, zwracania pobranych dotacji do budżetu centralnego!? Czy ktokolwiek jest zwolennikiem niekończenia spraw? Przecież to absurd!

  Pan Wojciech Dawid Jóźwiak zadaje pytanie „Czy naprawdę właśnie tego (stadionu) najbardziej potrzebuje dziś Kalisz? Czy nie lepiej spożytkować te środki na przykład na budowę mieszkań?”

  Na tak postawione kwestie, stadion czy dom, odpowiedź jest prosta - oczywiście dom. Stadionem nikt się nie naje ani nie zastąpi on mieszkania. Natomiast domy będziemy budować niezależnie od stadionu. Dziękujemy za Panów głos w tej sprawie.

  Stadion to jest miejsce, gdzie nasze dzieci, wnuki, także obydwu Panów, będą mogły uczyć się lekkiej atletyki i grać w piłkę. To tam pójdą na koncert swojego idola czy zespołu muzycznego, obejrzą mecz piłkarski, itd. Właśnie na lokalnych stadionach narodziły się takie talenty jak Kazimierz Deyna, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła i inni, te talenty są w Kaliszu!, tylko muszą mieć możliwość rozbłyśnięcia!

  Ponieważ Pan Poseł Jerzy Kozłowski nie rozmawia bezpośrednio z Prezydentem Miasta, lecz robi to za pośrednictwem mediów, Prezydent Grzegorz Sapiński za pomocą miejskiej strony internetowej i mediów, w tym także społecznościowych, zaprasza Pana Posła do ratusza.

  Prezydent żałuje, że Pan Poseł nie odpowiedział na zaproszenie wystosowane bezpośrednio w rozmowie telefonicznej, które jednoznacznie wtedy przyjął i zapowiedział swoje przybycie niezwłocznie po załatwieniu formalności związanych z otwarciem biura poselskiego.
  Ale już więcej nie odezwał się, tylko pod nieobecność Prezydenta żądał od urzędników natychmiastowego udostępnienia tysięcy stron dokumentów dotyczących budowy stadionu, a następnie zorganizował konferencję prasową oraz skrytykował obecne władze Kalisza. Prezydent jest dostępny dla wszystkich, nie mają problemu z dotarciem do Niego inni posłowie ani mieszkańcy.

  Spotkanie twarzą w twarz pozwoli najlepiej określić ramy współpracy, najlepiej – dla  miasta. Zaproszenie wyślemy również pocztą.

  Władza daje przywileje i rozległe korzyści, ale wymaga też obowiązków wobec wyborców. Parlamentarzyści reprezentują lokalnych wyborców
  w Sejmie nie tylko poprzez „popychanie do przodu” gotowych projektów, podanych przez władze miejskie, ale także za pomocą własnych inicjatyw, tworzenia i wspierania dalekosiężnych wizji rozwoju miasta. Natomiast temat stadionu toczy się od dawna i teraz trzeba go pozytywnie dla miasta zakończyć.

  Elżbieta Zmarzła
  Rzecznik Prasowy
  Prezydenta Miasta Kalisza

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.