AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KIJEWSKI: Mamy pomysł na budynek po więzieniu przy Łódzkiej

DATA: 29 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Artur Kijewski (fot. um kalisz)

  O drogowych planach, pomyśle na więzienie i kaliskim lobby w Parlamencie mówi wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski

  Od nowego roku przejął pan niektóre kompetencje wiceprezydenta Piotra Kościelnego - nadzór nad drogownictwem oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Skąd ta nagła zamiana ról?
  - Zostało to pod koniec roku ustalone w ramach koalicji. W obu przypadkach nie będzie to odbiegało od dotychczasowych działań. W zakresie drogownictwa przyjąłem sobie za podstawowy priorytet, aby dopilnować terminowego wykonania wszystkich inwestycji. Chcemy remontować najbardziej zaniedbane drogi osiedlowe i szukać tych zapomnianych przez poprzedników dróg, zwłaszcza tych, które czekają na remonty od wielu lat.

  Jakie są najważniejsze plany drogowe miasta na najbliższe lata?
  - Na pewno kluczową rzeczą jest droga S12 - połączenie Kalisza ze światem. Będziemy robić wszystko, aby doprowadzić do tej inwestycji. Mamy już silne wsparcie parlamentarzystów. Podjęto też działania związane z trasą, która połączy skrzyżowanie przy Castoramie z ulicą Poznańską. Jesteśmy na etapie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Mam nadzieję, że ta inwestycja jak najszybciej będzie mogła się rozpocząć.

  W tegorocznym budżecie miasta przesunięto znaczne środki z edukacji na budowę stadionu. To dobry krok? Szkoły na tym nie stracą?
  - Chciałbym tu sprostować, że przesunięcie było w ogólnej kwocie budżetu, a nie z edukacji. Naszym priorytetem jest przede wszystkim to, aby zabezpieczyć właściwe warunki do nauki i pracy w kaliskich szkołach. Jeśli pojawi się jakiekolwiek zagrożenie czy inna potrzeba, budżet zawsze można zmienić i dokonać niezbędnych zwiększeń. Poza tym czekamy jeszcze na wyliczenie subwencji oświatowej.

  Co będzie dalej z zabytkowym budynkiem kaliskiego więzienia przy Łódzkiej?
  - Jest już pewien pomysł, na razie za wcześnie, aby zdradzać szczegóły. Chcemy, aby budynek byłego więzienia był w przyszłości związany z działalnością kulturalną i wystawienniczą. Nie możemy pozwolić, żeby taki obiekt niszczał i marniował się. Niestety, w sprawie więzienia zostaliśmy postawieni wobec faktów dokonanych przez poprzednie władze. Jak się okazuje, więzienie na Łódzkiej wcale nie musiało być likwidowane - było w lepszym stanie, niż areszt w Ostrowie Wielkopolskim, do którego przeniesiono rzeczy z Kalisza. To była raczej decyzja polityczna Platformy Obywatelskiej.

  Współrządzący miastem i rządzący w Polsce PiS ma w Kaliszu bardzo silną reprezentację parlamentarzystów. Jak zamierzacie, jako samorządowcy, wykorzystać taki potencjał?
  - Dzięki kaliskim posłom Prawa i Sprawiedliwosci chcemy stworzyć silną grupę lobbujacą na rzecz naszego miasta i regionu. Zresztą widać już te działania, chociażby po szybkiej reakcji ministra w sprawie więzienia, które będzie budowane w Szczypiornie. Podobnie w temacie budowy drogi S12 powostał już zespół parlamentarny. Na pewno jako miasto będziemy tworzyć wnioski i projekty, z myślą o wsparciu z budżetu centralnego. Myślę, że Kalisz ma wreszcie szanse odrobić zaległości po poprzednikach.

  Widział Pan projekt nowego herbu Kalisza?
  - Widziałem. Te zmiany, o których się tyle dyskutuje są ważne, bo aktualny herb nie jest zgodny z zasadami heraldyki. Po to jest komisja heraldyczna, aby osadzić herb w tradycji. Oczywiście znam wątpliwości - np. uwagi o muzułmański strój trębacza - to oczywiście jest fałszywy trop. W średniowieczu nosiło się przecież czapki na kapturach. Uwzględniając jednak niektóre uwagi i sugestie, będzie przygotowana poprawiona wersja herbu.

  Będzie pan startował w kolejnych wyborach samorządowych, a może innych?
  - Mówienie ze jakiś polityk nie ma ambicji to bzdura. Nie wiem jednak jak się sytuacja będzie układać. Na razie mam zadania w mieście do realizacji i na tym chciałbym się skupić. Oczywiście działam politycznie i nie zamieniam tego zmieniać. Nie przywiązuję się jednak do funkcji czy stanowisk. Problemem wielu polityków jest to że myślą, że pewne funkcję są na zawsze. Ja tak nie mam.

  Grzegorz Jurek

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.