AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

MUZYKA. Finałowy koncert z poezją ks. Twardowskiego

DATA: 30 stycznia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Jednym z pomysłodawców konkursu jest Mieczysław Szcześniak, fot. Anna Błaszczyk, UM w Kaliszu

  Jan Sanejko  w kategorii „Utwór na orkiestrę symfoniczną i chór lub solistę”, Paweł Wysocki w kategorii „Utwór na chór a cappella” oraz Vlasta Traczyk w kategorii „Piosenka” to zwycięzcy I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego, pomysłodawcami którego są Mieczysław Szcześniak i Beata Michalak. Twórcy tworzyli kompozycje do wierszy ks. Jana Twardowskiego (1915-2006).   

  W piątek, 29 stycznia, odbył się finałowy koncert I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego. Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej zapełniła się miłośnikami poezji księdza Jana Twardowskiego. Impreza była pokłosiem ogłoszonego w ubiegłym roku ogólnopolskiego konkursu na skomponowanie utworu do wiersza księdza-poety, który w 2015 roku obchodziłby stulecie urodzin. Pomysłodawcami cyklu są Mieczysław Szcześniak i Beata Michalak - wykładowcy Zakładu Edukacji Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

   

   

  W pierwszej części koncertu wystąpili chórzyści i soliści Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Justyny Maj. Następnie Mieczysław Szcześniak wraz z zespołem, zaprezentował utwory ze swojej nowej płyty. Teksty ks. Jana Twardowskiego skomponowane są w stylistyce samby i bossa novy. Wraz z artystą wystąpili: Paulinho Garcia z Brazylii (gitara i śpiew), Thomas Celis Sanchez (instrumenty perkusyjne), Marcin Pospieszalski (gitara basowa) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian).

   

   

  Do konkursu swoje utwory muzyczne nadesłało 44 kompozytorów. Wszystkim artystom gratulacje złożył prezydent Kalisza. - Mam nadzieję, jestem wręcz przekonany, że Konkurs Kompozytorski na stałe zagości w naszym mieście i będzie budował markę Kalisza, miasta, w którym wychowało się tak wiele znamienitych osobistości świata literatury, kultury i sztuki - powiedział Grzegorz Sapiński. - Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które zgłosiły swoje kompozycje i pogratulować wszystkim laureatom. To dzięki państwa wrażliwości, chęci wyrażania siebie poprzez dźwięki, nieustannie jesteśmy urzeczeni muzyką. Stworzyli państwo niepowtarzalny klimat, zbudowali przestrzeń, w której każda nuta niesiona jest na fali państwa pasji.

   

   

  Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych w konkursie:
  Kategoria: „Piosenka”

  Główna nagroda: „Czas niedokończony”, Vlasta Traczyk, Warszawa
  Wyróżnienie: „(łodzie pełne chłodnych ogrodów)”, Jakub Jung, Łódź
  Wyróżnienie: „Taca”, Adam Mikulski, Sulejówek

   

  Kategoria: „Utwór chóralny a cappella”
  Główna nagroda: „Głodny”, Paweł Wysocki, Gdańsk
  Wyróżnienie: „Jezu ufam Tobie”, Sebastian Szymański, Sowliny
  Wyróżnienie: „Milczenie”, Marta Kleszcz, Katowice

   

  Kategoria: „Utwór na głos lub głosy solowe i chór z orkiestrą”
  Główna nagroda: „Mesjasz”, Jan Sanejko, Józefosław
  Wyróżnienie: „Jeszcze”, Kamil Kosecki, Piekoszów
  Wyróżnienie: „Spowiedź”, Marek Raczycki, Ostrów Wielkopolski

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.