AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KALISZ. 209 osób wybrało nowy herb naszego miasta

DATA: 4 kwietnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  209 osób wybrało nowy herb naszego miasta - niebawem ruszy wielka wymiana

  Zaledwie 209 osób zdecydowało, jak będzie wyglądał nowy herb miasta Kalisza. To efekt "miejskich konsultacji" w tej sprawie.

  Jedynie 233 osoby wzięły udział w pseudo konsultacjach społecznych, zorgnizowanych przez ratusz w sprawie nowego herbu miasta. Kaliszanom nie dano dużego wyboru. W głosowaniu internetowym wybierali jeden z trzech bardzo podobnych do siebie projektów tego samego autora.

  Na pierwszą propozycję zagłosowało 17 osób, drugą wybrało 209, a trzeci projekt zyskał 7 głosów. Kolejnym etapem będzie poddanie wybranego projektu herbu pod opinię Komisji Heraldycznej.

  Niestety, urzędnicy nie zapytali mieszkańców, czy w ogóle widzą potrzebę zmiany herbu. Choć właśnie takie głosy przeważały m.in. wśród kaliszan, którzy pojawili się 14 marca w ratuszu na spotkaniu z autorem nowych koncepcji herbu. Również na internetowych forach i portalach przeważały opinie, że zmiana herbu to zupełnie zbędne przedsięwzięcie i bezsensowne wyrzucanie publicznych pieniędzy.

  Dotychczas na samo przygotowanie projektów i konsultacji Miasto wydało już ponad 24 tysiące zł. Ile będzie kosztować wymiana starego na nowe? Na pewno sporo. Herb miasta jest praktycznie wszędzie: na dokumentach, wizytówkach, taksówkach, mundurach straży miejskiej, koszulkach sportowców czy na niedawno oklejonych koszach na śmieci.

  Wbrew przeważającym opiniom kaliszan, władze miasta uparły się, że wymiana herbu to jednak konieczność, bo obecny herb nie jest dostosowany do zasad heraldyki. Chodzi między innymi o to, że tło jest niebieskie, a powinno być białe.

  Podnoszony często argument, że wiele polskich miast ma dziś herby niezgodne z heraldyką, a Kalisz ma obecnie dużo pilniejsze potrzeby niż wymiana herbu, jakoś do rządzących nie trafiał.

   

  (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.