AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

Gutów

  Podstawowe informacje

  Nie dosyć, że można tu miło spędzić czas spacerując po dworskim parku, posmakować staropolskich dań w przypałacowej restauracji,ciekawym świata pociechom pokazać najprawdziwszego w świecie tygrysa, to można tu jeszcze sobie zafundować lekcję hippiki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów jazdy konnej.

  Po raz pierwszy z mroków dziejów miejscowość ta wyłoniła się w roku 1403, kiedy to ówczesny biskup poznański Wojciech Jastrzębiec nadał dziesięcinę z kilku wsi, w tym i Gutowa, misjonarzom poznańskim. Źródła nie informują, kto wówczas był właścicielem Gutowa. Pierwszymi znanymi, była natomiast szlachecka rodzina Gutowskich, która gospodarzyła tu w wieku XVI i XVII i od której to wieś miała przyjąć swoją nazwę. Wymieniając panów na Gutowie trzeba koniecznie wspomnieć o rodzie Zakrzewskich herbu Wyssogota, którzy władali tym majątkiem w XVIII i XIX stuleciu. To z tego zacnego rodu pochodził urodzony w Gutowie, Konstanty Zakrzewski, utrzymujący kontakty ze Słowackim oraz Mickiewiczem poeta i dramatopisarz, a przede wszystkim bojownik o wolną Polskę, odznaczony krzyżem Virtuti Militari uczestnik Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów.

   Od roku 1888 do 1939 włościami tymi dysponowali Mendelsohnowie, zaś po zakończeniu II wojny światowej dobra te przejął skarb państwa i na bazie istniejącego majątku utworzony został PGR.   


  Niezmiernie ciekawa jest historia gutowskiego pałacu, który został wzniesiony najprawdopodobniej przez Tadeusza Zakrzewskiego lub jego spadkobierców w trzecim ćwierćwieczu XIX stulecia. Na przełomie XIX i XX wieku został on przez ówczesnych właścicieli Gutowa rozbudowany w modnym w tym czasie stylu eklektycznym. Po II wojnie światowej po przejęciu tych włości przez państwo, w pomieszczeniach pałacowych między innymi: ulokowano dyrekcję miejscowego PGR-u, urządzono sklep przemysłowo-spożywczy, w największej pałacowej sali odbywały się zabawy wiejskie, zaś górne kondygnacje zajęli na mieszkania robotnicy rolni.

  W wyniku braku gospodarza z prawdziwego zdarzenia oraz delikatnie mówiąc rabunkowej gospodarki, pałac w latach 80. i 90 . ubiegłego stulecia popadł w ruinę. Pałac otacza, zaniedbany po II wojnie światowej, park krajobrazowy. Blisko pięciohektarowy zieleniec został założony tu w połowie XIX wieku w miejsce istniejącego sadu. O świetności tegoż parku świadczyć mogą znajdujące się w nim trzy połączone ze sobą stawy, oraz 31 zachowanych do dnia dzisiejszego gatunków drzew. Park krajobrazowy jak i ówczesne pozostałości gutowskiego pałacu w roku 1990 uznano za zabytkowe i objęto ochroną prawną.

  Pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia majątek w Gutowie, czyli zrujnowany pałac, zaniedbany park i funkcjonujący ciągle przypałacowy zespół folwarczny zakupiła rodzina Studniewskich. Reprywatyzacja okazała się zbawieniem dla tego miejsca. Nowy właściciel podjął trud i zainwestował niezbędne środki w celu odtworzenia świetności Gutowa. Na bazie powstałych w końcu XIX i na początku XX wieku zabudowań folwarcznych, a więc dwóch stodół, obory i spichlerza, a także z suszarni, powozowni i innych pomniejszych zabudowań, utworzona została w Gutowie Stadnina Koni „Studniewski". Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej  stadniny hoduje się tu konie: „(...) rasy sain-franes, full-blood, konie szlachetnej półkrwi, konie rasy wielkopolskiej, a także koniki polskie (...)", a gutowskie rumaki „(...) uczestniczyły w wielu prestiżowych zawodach jeździeckich i odniosły już kilka spektakularnych sukcesów (...)". Obok koni znajduje się w Gutowie wybieg z tygrysami. I choć brak im tygrysich pasków, a z wyglądu bliżej im do krzyżówki lwa z tygrysem, to żyjące tu w niewoli niebezpieczne koty są i tak nie lada atrakcją.  

   Jednak godne najwyższej uwagi jest to co Studniewscy uczynili z pałacem i parkiem. Ten ostatni poddany rewitalizacji z roku na rok pięknieje. O pałacu gutowskim można natomiast śmiało powiedzieć, że odrodził się jak feniks z popiołów. W roku 1998 roku rozpoczęto odbudowę zabytku zachowując, zgodnie z wymogami restauratorskimi, pierwotny, eklektyczny styl z widocznymi formami neogotyckimi i neoromańskimi. Na zakończenie trzeba koniecznie dodać, że na terenie majątku znajduje się restauracja „Jesionowy Dwór" z hotelem. Specjalnością tutejszej kuchni jest kuchnia staropolska, a więc tradycyjne polskie dania, z wyraźnym akcentem położonym na potrawy z dziczyzny.

  Andrzej Drewicz

  Archiwalne zdjęcie pałacu w Gutowie dzięki uprzejmości restauracji „Jesionowy Dwór".

  Źródła:

  - Stanisław Małyszko „Majątki Wielkopolskie. Tom III. Powiat Ostrowski"
  - Marek Olejniczak „Powiat Ostrowski – Przewodnik"
  - www.jesionowydwor.pl
  - www.studniewski.pl

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.