AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

POLITYKA. Rządowy program "Rodzina 500 Plus" w regionie

DATA: 4 kwietnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  - Chęć do posiadania jednego dziecka deklaruje 100% rodzin, ale już drugiego dziecka warunkują ich sytuacją materialną - mówi senator Andrzej Wojtyła (w środku), fot. Łukasz Wolski

  Ponad 170 tysięcy wniosków o środki z programu "Rodzina 500 Plus" zostało złożonych za pośrednictwem Internetu - poinformowała w poniedziałek rano Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Kaliscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości nie kryją zadowolenia z funkcjonowania programu mającego wpłynąć na wzrost urodzin dzieci w Polsce.

  Program "Rodzina 500 Plus" zakłada przekazywanie z budżetu państwa 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko (lub w przypadku niskich dochodów także na pierwsze). W miniony piątek program wszedł w życie i jak w poniedziałek rano mówiła minister cyfryzacji, przez pierwsze trzy dni drogą elektroniczną wpłynęło ponad 170 tysięcy wniosków. Politycy rządzącego PiSu nie kryją satysfakcji z tak dużego zainteresowania. W poniedziałkowej konferencji prasowej wzięli udział Joanna Lichocka, Jan Dziedziczak, Tomasz Ławniczak, Jan Mosiński oraz senator Andrzej Wojtyła.  -  Wprowadzamy właśnie największy tego typu program w najnowszej historii Polski - podkreśla Jan Mosiński. - To naprawdę cieszy, a ja mam osobistą satysfakcję, ponieważ jego projekt przechodził przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, której jestem członkiem.

   

  Jak mówi parlamentarzysta, dzięki temu programowi budżetu niektórych rodzin wzrosną o 30 do 40, a nawet do 50%. - Prognozujemy także, że w pierwszym 10-leciu przybędzie nam około 300 tysięcy milusińskich - mówi Mosiński. - Oczywiście, to nie jest wypadkowa tylko tego programu, ale stwarzamy warunki do tego, aby widmo totalnego niżu demograficznego odeszło w niepamięć. W weekend rozmawiałem z mieszkańcami Kalisza i regionu podczas rozdawania ulotek informujących o tym programie i to, co się powtarzało to opinie "Tak trzymać". To jest najlepsza odpowiedź na nasze działanie.

  Mosiński odpowiada na zarzuty opozycji, że projekt dotyczy dopiero drugiego dziecka. - Teraz nie ma takich możliwości finansowych, ale ten program będzie poszerzany, jeżeli będą takie możliwości, co sygnalizowała pani premier - zapewnia poseł. A senator Andrzej Wojtyła dodaje - Jestem naukowcem, który od wielu lat zajmuje się demografią i prowadzę badania wśród kobiet, które urodziły dziecko i przebywają na oddziałach szpitalnych. Chęć do posiadania jednego dziecka deklaruje 100% rodzin, ale już drugiego dziecka warunkują ich sytuacją materialną - przekonuje polityk, a zarazem lekarz pediatra, który w latach 1992-93 był ministrem zdrowia, a w latach 2005-06 wiceministrem zdrowia. - I to dlatego ten program finansuje przede wszystkim drugie i następne dziecko. Na świecie takie programy przyniosły zwiększenie liczby dzieci w rodzinach.

   

  Zarówno w Kaliszu, jaki i Ostrowie Wielkopolskim już pierwszego dnia było ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców złożeniem wniosku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł niezależnie od dochodów przypada na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. W przypadku chęci uzyskania świadczenia na pierwsze dziecko, dochód nie może przekraczać 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) na członka rodziny.  Zgodnie z ustawą pieniądze będą wypłacone do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Oficjalną internetową stroną programu jest witryna Rodzina500plus.gov.pl Informacje można też uzyskać pod numerem infolinii 22 529 06 68.

  (low)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.