AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

WIZYTA. ,,Kopiec'' u podnóża słowackich Tatr

DATA: 12 kwietnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Uczniowie i nauczyciele III LO podczas wizyty na Słowacji. Fot. Witek Torbiarczyk.

  Grupa uczniów i nauczycieli kaliskiego III Liceum im. M. Kopernika gościła u podnóża słowackich Tatr.

  To efekt prawie dziesięcioletniej współpracy popularnego ,,Kopca'' ze szkołą partnerskiego dla Kalisza miasta Martin. Kaliszanie rokrocznie, w kwietniu, przyjeżdżają na zaproszenie Obchodnoj Akademii (szkoła handlowa). Słowacy w III LO pojawiają się w październiku. Tegoroczny sześciodniowy pobyt uczniów i nauczycieli ,,Kopernika'' na Słowacji był okazją do zacieśnienia wzajemnych relacji, a program pobytu wypełniły liczne atrakcje.

  Kaliszanie zwiedzili szkołę, spotkali się z dyrekcją i pedagogami oraz wędrowali po bliskich Martinowi okolicach, m.in. Popradzkim i Szczyrbskim Pleso (w paśmie Tatr Wysokich).

  Z wycieczką udali się też do Bańskiej Bystrzycy, Bańskiej Szczawnicy i Kremnicy, podziwiając słowacką wielokulturowość i silne wpływy węgierskie, tureckie, romskie i czeskie.

  Wspólnym spacerom towarzyszyły degustacje słowackiej kuchni i barwne opowieści opiekunek pobytu Polaków znad Prosny. Doskonale w tej roli sprawdziły się nauczycielki martińskiej Akademii: Zdenka Hamzova i Lydia Juricova. - Byliśmy bardzo mile ugoszczeni a jednocześnie zaskoczeni świetną organizacją tego wyjazdu. Znajomość regionaliów, historii i topografii słowackiej wywarły na nas ogromne wrażenie - powiedzieli opiekunowie uczniów III LO, Sławomir Przygodzki i Witold Torbiarczyk.

  W 2017 roku III LO i słowacka Obchodna Akademia będą obchodzić jubileusz 10 lat partnerskiej współpracy. - Pamiętam, kiedy udaliśmy się do was na oficjalne zawarcie i podpisanie naszej współpracy - mówi Elena Siranova, dyrektorka Obchodnoj Akademii. - Urzekło nas piękne miasto w sercu Europy. Wierzę, że ta wymiana doczeka się kolejnych, pięknych projektów i rocznic.                                                                                         (jav)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.