AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

REKONSTRUKCJA. Generał Zajączek w Opatówku

DATA: 4 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  W inscenizacji uczestniczyła grupa rekonstruktorów. Fot. UG Opatówek.

  Do Opatówka zawitał generał Józef Zajączek wraz z piękną żoną Aleksandrą oraz swoją armią.

  Uroczystość rozpoczęła się prelekcją "Generał Zajączek jako właściciel dóbr opatóweckich" poprowadzoną przez Jadwigę Miluśką-Stasiak. Prezentacja połączona była z otwarciem wystawy w holu biblioteki. Liczni uczestnicy marszu, podążając za jadącym konno generałem, jego żoną Aleksandrą oraz wojskiem, mogli uczestniczyć w "żywej lekcji historii".

  Zwiedzano kościół parafialny, gdzie znajdują się szczątki generała, oglądano Cukierenkę, przez zabytkowy żelazny mostek podążano w kierunku "Modrodrzewia", gdzie znajdował się obóz wojsk generała. Na miejscu odbył się szereg konkursów z nagrodami dla rodzin z dziećmi, a także wspólne pieczenie kiełbasek. Imprezę uświetnił występ akordeonisty Krzysztofa Bondara - ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. H. Melcera w Kaliszu.

  W rekonstrukcji wzięli udział Oddział Historyczny Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (armia generała) oraz Dariusz Walczak jako generał Józef Zajączek - właściciel stadniny koni "Rajska Stajnia''.

  Rekonstrukcja wjazdu generała Zajączka do Opatówka oraz marsz wojaków ulicą Kościelną połączony został z komentarzem historycznym "Szlakiem sławnych postaci powiatu kaliskiego" jaki jest realizowany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej przy współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenie udało się zrealizować dzięki partnerstwu z Gminną Biblioteką Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku, a także przy współudziale Powiatu Kaliskiego, Gminy Opatówek oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Opatówku.                                                                                                                                   (nel)


  Generał Józef Zajączek (1752-1826) - urodził się w Kamieńcu Podolskim.

  Był posłem na Sejm Czteroletni, jednym z dowódców w wojnie polsko-rosyjskiej 1792. Za bitwę pod Zieleńcami otrzymał order Virtuti Militari. Był jednym z jakobinów polskich. Ożenił się z Aleksandrą de Pernett I voto Issaure. Brał udział w powstaniu kościuszkowskim. Po nieudolnej obronie Pragi dostał się do niewoli. Później emigrował do Francji, gdzie jako generał uczestniczył w kampanii napoleońskiej walcząc m.in. w Egipcie. W 1807 r. z nadania Napoleona otrzymał zaniedbane dobra opatóweckie, z których stworzył nowoczesny, dobrze funkcjonujący majątek. Przeprowadził regulację dóbr, rozwinął nowoczesną produkcję roślinną i hodowlaną, przyczynił się do powstania w Opatówku jednej z największych w Królestwie Polskim fabryk sukna (A. G. Fiedlera). Przebudował kościół, zbudował pałac i inne obiekty, z których część przetrwała do dzisiaj. Na jednym z nich widnieje herb rodziny Zajączków - Świnka. W czasie odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy przy przeprawie przez Berezynę stracił nogę. W 1815 r. został namiestnikiem Królestwa Polskiego, a w 1818 r. car Aleksander I obdarował go tytułem księcia. Stał się uległym, znienawidzonym przez polskich patriotów wykonawcą poleceń wielkiego księcia Konstantego i senatora Nowosilcowa, ale miał też duże zasługi dla rozwoju gospodarczego Królestwa Polskiego.

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.