SZCZYPIORNO CUP. Wisła Płock najlepsza

DATA: 8 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl

Orlen Wisła Płock wygrała III edycję turnieju Szczypiorno Cup. W wielkim finale wicemistrz Polski, dopiero po rzutach karnych pokonał drużynę z 2. Bundesligi ASV Hamm Westfalen 32:31.

Trzecia edycja Szczypiorno Cup dobiegła końca. W tym roku w imprezie brało udział 8 zespołów wśród których znalazły się drużyny z PGNiG Superligi Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, Górnik Zabrze, Chrobry Głogów, Pogoń Szczecin, pierwszoligowe KPR Ostrowia oraz MKS Kalisz, a gościem zza granicy był niemiecki Hamm Westfalen. Przez trzy dni w hali Arena rozegranych zostało 11 meczów.

Wszystko rozstrzygnęło się w niedzielę, w ostatni dzień trwania turnieju. W wielkim finale kończącym tegoroczne zmagania w Szczypiorno Cup zmierzyły się faworyzowana Orlen Wisła Płock, która w półfinale pokonała Górnika Zabrze oraz bardzo dobrze spisujący się w tych rozgrywkach Hamm Westfalen. Niemiecki zespół w sobotnim półfinale dość niespodziewanie pokonał zeszłorocznych zwycięzców Azoty Puławy. Zwycięstwo nad niemieckim drugoligowcom nie przyszło jednak „Nafciarzom” łatwo. Spotkanie lepiej rozpoczęli goście z Niemiec. Po pierwszej połowie płocczanie przegrywali 11:14.  W drugiej połowie tego spotkania wicemistrzowie Polski odrobili straty a nawet wyszli na trzy bramkowe prowadzenie. Po bardzo emocjonujących ostatnich minutach tego pojedynku szczypiornistom z Niemiec udało się doprowadzić do remisu 27:27 i o ostatecznym rozstrzygnięciu meczu decydowały rzuty karne. Tu lepiej poradzili sobie podopieczni trenera Piotra Przybeckiego, którzy cały mecz wygrali 32:31.

Ostatnie miejsce na podium zajęli ubiegłoroczni triumfatorzy Azoty Puławy. W walce o trzecią lokatę zmierzyli się z Górnikiem Zabrze. Podopieczni Marcina Kurowskiego po rozegraniu bardzo dobrego spotkania pewnie pokonali Górnika Zabrze 34:27. Puławianie już na początku meczu odskoczyli rywalom na 7 trafień, jednak do przerwy szczypiornistom z Zabrza udało się odrobić część strat. Po 30 minutach gry było 15:12 dla Azotów. W drugiej odsłonie zabrzanom udało się nawet zbliżyć do rywala na jedno trafienie. Jednak był to ostatni moment wyrównanego wyniku, bo straty podopiecznych Mariusza Jurasika znów zaczęła rosnąć a drużyna Azoty Puławy pewnie zmierzała po zwycięstwo.

Zawodnikom wręczono również nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem tegorocznego turnieju został reprezentant polski, Marcin Wichary (Orlen Wisła Płock), najwięcej bramek zdobył Joshua Ritterbach (ASV Hamm Westfalen), a MVP całych rozgrywek wybrano Dmitrija Żytnikowa (Orlen Wisła Płock).

Oprócz meczów o najwyższą stawkę, w niedzielę rozegrano jeszcze mecz o miejsca 7-8. Było to derbowe spotkanie pierwszoligowych drużyn KPR Ostrovii i MKS-u Kalisz. Obie drużyny podeszły do rywalizacji bardzo poważnie. Sędziowie w drugiej odsłonie pokazali aż trzy czerwone kartki, które za niesportowe zachowanie otrzymali Łukasz Sieg, Michał Czerwiński (obaj MKS Kalisz) oraz Mateusz Wojciechowski (KPR Ostrovia). W pierwszej połowie obie drużyny strzeliły tyle samo bramek i było  13:13. Wynik na granicy remisu utrzymywał się do 40 minuty tego pojedynku. W bramce Ostrovii znakomicie zaczął spisywać się Tomasz Piskorski, którego kaliszanie nie mogli pokonać. Ze stanu 17:16 dla MKS-u zrobiło się 22:17 dla szczypiornistów z Ostrowa. Ostatecznie Ostrovia pokonała MKS Kalisz 25:21.                                                                               Marta Kałużna