AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

REKREACJA. Rekordowy rajd Tour de Calisia

DATA: 9 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  fot. Anna Kłopocka

  350 rowerzystów ze 105 miejscowości z całej Polski przejechało wspólnie 100-kilometrową trasę po okolicach najstarszego miasta w Polsce w ramach VIII edycji ogólnopolskiego rajdu rowerowego „Tour de Calisia", jaki odbył się 6 sierpnia.

  Na miejsce zbiórki – przed kaliski ratusz – uczestnicy rajdu zaczęli docierać już przed 6 rano. Przed wyjazdem każdy otrzymał pakiet startowy z materiałami krajoznawczymi i informacyjnymi o rajdzie, prowiantem na trasę i pamiątkowymi gadżetami. Zebranych przywitali: Wiceprezydent Miasta Kalisza Karolina Pawliczak, Prezes Kaliskiego Oddziału PTTK im. St. Graevego w Kaliszu Mateusz Przyjazny oraz Komandor Rajdu Bartosz Spychalski.

  Tegoroczna trasa biegła terenami powiatu kaliskiego, pleszewskiego i ostrowskiego, przewidując postoje w najciekawszych krajoznawczo miejscach. Pierwszy z nich miał miejsce w Kucharkach przy drewnianym kościele. Kolejne m.in. w Taczanowie Drugim przy wigwamie turystycznym oraz w Bugaju, przy zabytkowym pałacu. Jedną z większych atrakcji był postój w Gutowie, gdzie oprócz możliwości obejrzenia pięknie odnowionego pałacu rowerzyści mogli stanąć oko w oko z... tygrysami. Półmetek rajdu miał miejsce przy pałacu w Dobrzycy, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek oraz możliwość nieco dłuższego zregenerowania sił w malowniczym parku.

  Uczestnicy trasę pokonywali podzieleni na 22 grupy, z których każda prowadzona i zamykana była przez osobę wyznaczoną z ramienia organizatora. Przejazd na pierwszych kilometrach rajdu oraz na kluczowych skrzyżowaniach zabezpieczała policja, a przez cały dzień rowerzystom towarzyszyła karetka, serwis rowerowy oraz samochody techniczne. To właśnie przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem uczestników starali się kierować organizatorzy podczas kilkumiesięcznych przygotowań. Efektem tego była m.in. decyzja o zamknięciu listy uczestników na 350 rowerzystach, chociaż wraz z osobami z listy rezerwowej łączna liczba uczestników mogłaby być większa o co najmniej kilkadziesiąt osób.

  Po godzinie 16 poszczególne grupy zaczęły kolejno dojeżdżać na metę rajdu usytuowaną na terenach rekreacyjnych w Szałem. Tam też, po obiedzie i deserze, każdy uczestnik rajdu otrzymał imienną statuetkę oraz imienny, kolejno numerowany certyfikat ukończenia rajdu. Najliczniejsze grupy zorganizowane otrzymały puchary, a najmłodszy (niecałe 7 lat) i najstarszy (81 lat) uczestnik rajdu – pamiątkowe figurki oraz zestawy turystycznych upominków.

  Rajd był organizowany przez Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista" w Kaliszu we współpracy z Urzędem Miasta Kalisza, Kaliskim Oddziałem PTTK im. St. Graevego, Starostwem Powiatowym w Kaliszu, Urzędem Gminy Opatówek oraz Urzędem Miejskim Gminy Dobrzyca.

  (red)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.