AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

ZJAWISKO. Noc spadających gwiazd

DATA: 10 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Zdjęcie meteoru na tle Wielkiego Wozu: Michał Nyklewicz (AstroNiki)

  W najbliższy piątek, 12 sierpnia, wielkie święto dla każdego miłośnika nieba i spełniających się życzeń. Mowa o Nocy Spadających Gwiazd, zwanych inaczej "łzami św. Wawrzyńca".

  To Perseidy - rój meteorów, które każdego roku, w połowie sierpnia odwiedzają wieczorne niebo. Miłośnicy astronomii w Kaliszu zapraszają do wspólnych obserwacji tego niecodziennego zjawiska w środę od godz. 21:00 na Polach Marsowych. Obserwatorów czekają niecodzienne atrakcje i niespodzianki: między wspólne zdjęcie mieszkańców Kalisza ze wszystkimi kaliskimi teleskopami. Właścicieli teleskopów: dużych i małych - zapraszamy ze swoim sprzętem na Pola Marsowe. Ustawimy się do wielkiej kosmicznej fotografii!

  Nasze obserwacje spadających gwiazd będą tym bardziej atrakcyjne, że na czas przelotu meteorów wyłączone zostaną światła na terenie całych Pól Marsowych!

  "Spadające gwiazdy" zwane w Polsce "łzami Świętego Wawrzyńca" to efekt przelotu Ziemi przez pozostałości po komecie Swift-Tuttle. Przelatuje ona w pobliżu Ziemi raz na 133 lata, ale "kosmiczne śmieci" po tej komecie przecinają ziemską orbitę raz w roku. To właśnie w sierpniu nasza planeta "czyści Kosmos właśnie z tych śmieci".

  Zjawisko meteoru jest bardzo widowiskowe. Obserwator na Ziemi, zobaczy dynamiczne, świetliste smugi, na ułamek sekundy przecinające nieboskłon. To dlatego przed wiekami, nasi przodkowie uznali meteory za "spadające gwiazdy", choć w rzeczywistości to malutkie ziarenka pyłu, "malutki kosmiczny śmieć". Spala się on w ziemskiej atmosferze wywołując bardzo atrakcyjne zjawisko przelatującego meteoru.

  Chrześcijanie widzą w spadających Perseidach "łzy Świętego Wawrzyńca". Jest on patronem Perseid z uwagi na to, że wspomnienie tego męczennika przypada na 10 sierpnia, a więc w okolicach maksimum tego popularnego roju. W kulturze popularnej "spadające gwiazdy" zwiastują spełniające się życzenia. Pod warunkiem, że się o tym życzeniu pomyśli, a same meteory wypatrzy...

  Jest wiele różnych rojów meteorów, które niemal w każdym miesiącu można podziwiać na niebie. Sierpniowe Perseidy są najbardziej popularne z dwóch powodów. Po pierwsze są rojem letnim, a więc ich obserwacje odbywają się w ciepły wieczór (w odróżnieniu od meteorów, których wypatrywać mielibyśmy w styczniu!). Po drugie są licznym rojem. Średnio, w ciągu godziny zobaczyć można około 100 spadających gwiazd. A naukowcy przewidują, że ten rok będzie wyjątkowo obfity w meteory z roju Perseid.

  Aby zobaczyć spełniające życzenia meteory należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba patrzeć wysoko w niebo, najlepiej w kierunku północno-wschodnim, gdzie co 1-2 minuty, uważny obserwator wypatrzy szybką świetlistą smugę meteoru.

  Noc Spadających Gwiazd zaczyna się na Polach Marsowych w piątek, 12 sierpnia o godz. 21:00. Prosimy uzbroić się w kocyk lub leżak - te obserwacje będą naprawdę atrakcyjne! W ciągu 3 godzin z pewnością zobaczymy "spadające gwiazdy", będzie także możliwość obserwacji przez teleskopy: pokażemy Saturna z pierścieniem, Marsa oraz spojrzymy na Księżyc. Dla wytrwałych: pokazy przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz błyski satelitów z rodziny Iridium.

  Więcej informacji --> TUTAJ

  Radosław K. Pior
   

   

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.