AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

KULAWINEK: Tenis to wspaniała gra dla starszych i młodszych

DATA: 12 sierpnia 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Grzegorz Kulawinek (w środku) podczas pobytu na tegorocznym wielkoszlemowym turnieju Roland Garros.

  O kondycji polskiego i kaliskiego tenisa oraz występach naszych zawodników na olimpiadzie w Rio z Grzegorzem Kulawinkiem, byłym zawodnikiem PZT wielokrotnym mistrzem Kalisza w tenisie, nauczycielem w III LO, trenerem i prezesem Międzyszkolnego Uczniowskiego Klub Sportowego Tenis Max rozmawia Piotr Jaworowski.

  Jesteś znanym w regionie trenerem tenisa ziemnego. Z pewnością śledzisz na bieżąco wszystkie rozgrywki tenisowe. Jaka jest kondycja polskiego tenisa?

  - Uważam że dobra, mimo słabszych niż oczekiwano wyników na olimpiadzie w Rio de Janeiro. Polscy zawodnicy biorą regularnie udział w turniejach rangi ATP i WTA. Oczywiście prym wiedzie Agnieszka Radwańska, która od wielu lat utrzymuje sie w czołówce światowej. Nasi debliści także odnoszą sukcesy. Przynosi to wymierne korzyści, gdyż bardzo wielu młodych i zdolnych tenisistów chce iść w ich ślady. Mowa tu o kadetach, kadetkach i oczywiście juniorach.

  Agnieszka Radwańska to najlepsza polska tenisistka. W opinii wielu fachowców ma najlepszą technikę wśród kobiet. Czego jej brakuje, żeby być numerem jeden na świecie wśród kobiet i wygrywać największe turnieje czy olimpiadę?

  - To nie jest łatwe pytanie. Radwańska, według mnie, jest najlepszą defensywną zawodniczką na świecie, świetnie kontruje, ma wspaniałą koordynację, czucie piłki a przede wszystkim gra na korcie głową. Potrafi też taktycznie świetnie rozgrywać mecze, ale tenis stał się obecnie bardzo atletyczny wsród kobiet. Dominuje agresywna gra z głębi kortu. Bardzo mocne serwisy powodują, że Agnieszka ma z tym problem. Jej budowa ciała nie pozwala na taką grę, choć uważam że poprawiła serwis i jest on w jej wykonaniu znacznie szybszy. Myślę, że brakuję jej trochę szczęścia, dobrego losowania w drabince turniejowej, choć nie ukrywam, że jej występ w igrzyskach i dla mnie był rozczarowaniem. Proszę jednak zauważyć, że z olimpijskiego turnieju już w jego wstępnej fazie odpadli główni faworyci do zdobycia złotych medali Serena Williams i Novak Djoković. Turniej w Rio jest więc pełen niespodzianek.

  Wróćmy na nasze podwórko. W ostatnich latach w Kaliszu wyrósł nam wielki tenisowy talent, Piotrek Matuszewski.

  - O tak, Piotrek to bardzo zdolny zawodnik z Kalisza reprezentujący AZS Poznań, klub z wielkimi tradycjami, którego ja też miałem być przyjemność zawodnikiem. Ma wielkie sukcesy. Jest mistrzem Polski juniorów, mistrzem Europy w deblu z Kacprem Żukiem oraz uczestnikiem Wielkoszlemowych Turniejów Juniorów. Ma papiery na wielkie granie, ale na to musi złożyć się jeszcze wiele czynników. Życzę mu tego, aby to wszystko co zaplanował i o czym marzy zrealizował na korcie.

  Od wielu lat szkolisz w swoim klubie młodych zawodników, którzy mają szansę pójść w slady Piotrka Matuszewskiego.

  - MUKS Tenis Max powstał w 2006 roku. Jest klubem tenisowym w Kaliszu zrzeszającym dzieci, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Chcemy umożliwić dzieciom uprawianie tej pięknej dyscypliny sportu w naszym mieście i przyczynić się do rozwoju tenisa w Kaliszu. Zawodnicy naszego klubu biorą udział w licznych turniejach, zawodach na etapie miejskim i coraz częściej wojewódzkim. Prowadzimy treningi dla dzieci i młodzieży w tenisie i mini tenisie. Wynajmujemy korty tenisowe, organizujemy turnieje i obozy tenisowe. Zapewniamy wyszkoloną kadrę trenerską.

  Jakie cechy rozwija tenis ziemny u młodych adeptów tego sportu?

  - Gra w tenisa ziemnego rozwija wszechstronną sprawność fizyczną, kształtuje takie cechy jak szybkość, koordynacja ruchowa, gibkość, siła i wytrzymałość. Wpływa na prawidłowy rozwój układu krwionośnego. Uprawiany regularnie tenis ziemny zapobiega otyłości, chorobom układu krwionośnego i oddechowego. Wysiłek w tenisie mieści się w progach tlenowych, tak więc ten sport może być uprawiany od wczesnych lat dzieciństwa do starości.

  We wrześniu szykuje się w Kaliszu duża tenisowa akcja. Co to będzie?

  - To będzie bardzo fajna akcja Polskiego Związku Tenisa i Banku BNP Paribas mająca na celu promocję tenisa, rozpowszechnianie tenisaw Polsce. Jest ona skierowana do dzieci, które wezmą udział w pokazowych lekcjach tenisa. Beneficjentami tego wydarzenia mają być kluby szkolące dzieci. Akcja ta odbędzie się na kaliskim rynku w sobotę, 10 września. Zapraszamy dzieci i rodziców. MUKS Tenis Max też tam będzie.

  Gdzie w naszym mieście można nauczyć się grać w tenisa i pograć w niego?

  - Serdecznie zapraszam na Kaliskie Korty Tenisowe przy ulicy Polnej 61 w Parku Przyjaźni oraz na korty Kaliskiego Towarzystwa Tenisowego przy ul  Łódzkiej 19. To tam można pograć w tenisa oraz zapoznać się z ofertą dotyczącą nauki tej gry.                                          Piotr Jaworowski 

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.