AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

DARWICH: Pomagać najbardziej potrzebującym

DATA: 7 października 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Eskan Darwich

  O problemie uchodźców z kaliskim radnym, przedsiębiorcą i organizatorem debaty "Uchodźcy czy imigranci ekonomiczni? Pomoc humanitarna czy islamizacja Europy? Eskanem Darwichem rozmawia Piotr Jaworowski.

  Jest pan moderatorem piątkowej debaty o uchodźcach. Czy, według pana, Polacy powinni bać się uchodźców?
  - Trudne pytanie, nigdy nie należy wrzucać wszystkich ludzi do jednego worka. Nie tylko w stosuku do uchodźców, ale również pod względem różnorodności w innych kwestiach: narodowych, religijnych, politycznych czy społecznych. Natomiast po ostatnich wydarzeniach i wypadkach na Zachodzie z udziałem niektórych uchodźców każdy ma prawo się bać, nie tylko Polacy.  

  Jak Europa powinna pomagać uchodźcom?
  - Od paru lat nie zmieniłem zdania na ten temat. Najlepszą formą pomocy jest pomaganie uchodźcom w istniejących obozach dla uchodźców na pograniczu obszarów konfliktu, bowiem pomoc ta dociera do najbardziej potrzebujących uchodźców. Często ci ludzie uciekają ze swoich krajów bo nie mają z czego żyć. Podam przykład, na terenie Kurdystanu syryjskiego Kurdowie, Asyryjczycy, Ormianie i inne grupy etniczne, kobiety i mężczyźni walczą skutecznie przeciwko państwu islamskiemu i radykalnemu islamowi militarnie i dają radę. Natomiast często jest tak, że ich rodziny nie mają co do garnka włożyć. Właśnie tam należałoby przekierować polskie organizacje humanitarne w celu udzielenia im pomocy. 

  Pochodzi pan z Syrii, gdzie nadal toczy się wojna. Czy, według pana, ten konflikt uda się niebawem zakończyć? 
  - Niestety, nic nie wskazuje na to, żeby ten konflikt dobiegł końca, wręcz przeciwnie rozkręca się. Dopóty dopóki USA i Rosja nie dojdą do porozumienia w sprawie konfliktu syryjskiego to nigdy nie będzie tam pokoju. Wojna w Syrii nie jest wojną domową lecz międzynarodową. 

  Jest pan kaliskim radnym i przedsiębiorcą. Czy nasze miasto jest gotowe na przyjęcie uchodźców?
  - Wątpię, gdyż w Kaliszu mamy deficyt z lokalami socjalnymi a kilkuset kaliszan oczekuje od wielu lat na mieszkania socjalne. Oprócz tego, po aktach terorystycznych w Europie Zachodniej, nasze społeczeństwo nie jest gotowe na przyjęcie uchodźców, ludzie zwyczajnie się boją. Natomiast trzeba jasno powiedzieć, że przedsiębiorcy kaliscy potrzebują wykwalifikowanych pracowników w różnych dziedzinach. Pytanie skąd ich wziąć? Jako radny Rady Miejskiej Kalisza zaproponowałem na Komisji Rozwoju, aby najpierw poszukać pracowników w Polsce, np. na obszarach gdzie bezrobocie jest wysokie poprzez organizowanie kaliskich targów pracy na tamtych terenach. Po drugie można skorzystać z ustawy o repatriantach i być może niektórzy Polacy zechcą wrócić do ojczyzny. Po trzecie należy opracować polską zieloną kartę dla migrantów ekonomiczych, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych aby dobrać wykwalifikowanych pracowników dla  polskiej gospodarki. Zapraszam dziś wszystkich na debatę, która odbędzie się o godz. 17.00 w Centrum Konferencyjnym Fundacji Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Częstochowskiej 25.                      

  Piotr Jaworowski

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.