AKTUALNOŚCI
GALERIE
MIEJSCA I LUDZIE

HISTORIA. Kaliszanie w bitwie o Warszawę

DATA: 7 października 2016 | AUTOR: Redakcja wkaliszu.pl
  Grupa pasjonatów historii z Kalisza i Ostrowa uczestniczyła w rekonstrukcji jednej z bitew z czasów I wojny światowej. Fot. Karol Matczak.

  Pasjonaci historii z Kalisza wzięli udział w inscenizacji jednej z bitew o Warszawę z czasów I wojny światowej.

  Inscenizacja bitwy i rekonstrukcja potyczek partyzanckich z okresu II wojny światowej odbyła się w Lesznowoli i wzięło w niej udział 150 osób z całej Polski. - Po stronie wojsk pruskich nie zabrakło pasjonatów z Kalisza i Ostrowa, którzy wcielili się w żołnierzy z 155 pułku piechoty - opowiada Karol Matczak, pasjonat historii i jeden z rekonstruktorów. - Pole bitwy pocięte było okopami obydwu walczących stron. Odtworzono kilka drewnianych chałup, które w czasie potyczek spłonęły. Widowiskowe szarże kawalerii rosyjskiej oraz polskich legionowych ułanów przerywane były głośną pirotechniką i palbą z karabinów. Nasze boje dzielnie wspierali przyjaciele z GRH Artyleria z Przemyśla, dodając do tumanów kurzu obłoki z dymu prochowego.

  Rekonstrukcję walk niemiecko-rosyjskich (w obu armiach przymusowo służyli Polacy), które odbyły się pod Lesznowolą, Janczewicami, Magdalenką i Łazami w latach 1914/1915 można będzie niebawem obejrzeć w TVP Historia.                                                                                                                     (nel)

  Komentarze

  Najczęściej odwiedzane

  The browser you use is not supported by this application, probably because it lacks some critical features.
  For a better experience, please consider using this application with a supported browser.